PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędnicy dają fory firmie Microsoft

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    14 września 2011 - 06:54
Urzędnicy dają fory firmie Microsoft

Co trzeci największy przetarg ogłoszony w pierwszej połowie tego roku na sprzęt i programy komputerowe łamie przepisy prawa.
Tak wynika z raportu Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FWiOO) – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Według raportu wśród 100 przetargów rozpisanych przez administrację rządową i samorządową, w 34 przypadkach podano markę konkretnego producenta, w tym w 23 wymagano oprogramowania Microsoftu.

„Tym samym znacznie zawężono grupę potencjalnych wykonawców i uzależniano urząd od jednego dostawcy” – mówi Ryszard Michalski z FWiOO.

W ZUS trwa właśnie warty 27,5 mln zł przetarg na ponad 10 tys. komputerów. Z góry wiadomo, że zarobi na nim Microsoft, bo sprzęt musi być zgodny z Windows XP Professional. Zakład opisując komputery, wymienia z nazwy system operacyjny Windows 7 i chce, by pozwalał na obsługę aplikacji MS Office 2010, WinRAR i Nero.

Co prawda w zamówieniu ZUS zaznaczono, że przyjmie też oferty produktów równoważnych, ale w innym miejscu dodano, że system musi umożliwiać zgodny z licencją dostęp do Windows XP Professional. A to wyklucza zainstalowanie innych systemów operacyjnych niż Windows.

Konkurencję ograniczył też przetarg Ministerstwa Obrony Narodowej na dostawę oprogramowania, które – jak zapisano – „musi być w 100 procentach kompatybilne z eksploatowanym w MON oprogramowaniem Microsoft”.

„Urzędy zwykle nie wiedzą, że takie formułowanie przetargów jest niezgodne z ustawą o zamówieniach publicznych” – zaznacza Michalski.

Urzędnicy tłumaczą takie specyfikacje zazwyczaj tym, że pracownicy już znają dany rodzaj sprzętu czy oprogramowania i nie ma sensu otwierać się na inne marki, choćby tańsze - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.