Urzędnicy rzadko zapłacą odszkodowania za błędy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 14-02-2011
  • drukuj
Niebawem urzędnik poniesie odpowiedzialność za błędne decyzje. Za rażące naruszenie prawa zapłaci nawet 12 swoich pensji.
Urzędnicy rzadko zapłacą odszkodowania za błędy

Wszystko jednak wskazuje na to, że zasada odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa niezwykle rzadko znajdzie w zastosowanie – pisze „Gazeta Prawna”.

Przynajmniej w odniesieniu do funkcjonariuszy skarbówki. Wskazują na to dane, które Ministerstwa Finansów. Wynika z nich, że w 2007 r. decyzji podatkowych wydanych z rażącym naruszeniem prawa było 240, w 2008 r. – 236, a w trzech kwartałach 2009 r. tylko 91.

W tej sytuacji snute jeszcze niedawno wizje ciągania po sądach tysięcy bezdusznych urzędników można spokojnie włożyć między bajki. Co prawda problem nie w liczbie, ale w ciężarze przewinień urzędników, jednak podatnicy nie mogą się łudzić, że za bezczelne, nieuprzejme czy złośliwie nadgorliwe zachowanie urzędnika skarbówki uda się ich pociągnąć do odpowiedzialności.

Taka postawa funkcjonariusza publicznego nie będzie karana. Chyba że zechce to uczynić jego przełożony. Zadośćuczynienie będzie można wywalczyć dopiero po udowodnieniu, że decyzja – czyli papier kończący spór z urzędnikiem – została wydana z rażącym naruszeniem prawa – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

w bankach za pomysłkę trzeba zapłacić, natomiast w urzędach - nie łudźmy się - sprawę zawsze schowa się pod dywan !!

Wieloletnia urzędniczka, 2011-02-14 21:30:31 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU