PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędnicy w gminach bez konkursu

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 maja 2010 - 08:19
Urzędnicy w gminach bez konkursu

Asystenci i doradcy kierowników urzędów samorządowych nie mogą zostać urzędnikami bez przystąpienia do konkursu. Nieprecyzyjne przepisy pozwalają ominąć te wymogi.
Z kończącą się kadencją wójtów, prezydentów miast, starostów i marszałków pracę tracą asystenci i doradcy. Istnieje jednak furtka w przepisach, która pozwala na utrzymanie zatrudnienia. Dzięki niej asystenci i doradcy bez odpowiedniego przygotowania mogą zostać urzędnikami – przekonuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Pozwalają na to nieprecyzyjne przepisy ustawy pracownikach samorządowych. Artykuł 12 definiuje pojęcie wolnego stanowiska w samorządzie. Jego uzupełnienie może nastąpić na drodze awansu wewnętrznego lub porozumienia o przesunięciu innego pracownika samorządowego na to miejsce. Przepis ten to luka umożliwiająca zatrudnianie urzędników z ominięciem konkursów.

Zgodnie z przepisami kandydaci na stanowiska urzędnicze muszą spełnić wiele wymagań – przystąpić do konkursu, odbyć służbę przygotowawczą i zdać egzamin. Z takiego obowiązku zwolnieni są m.in. asystenci i doradcy wójta, prezydenta miasta czy starosty lub marszałka. Są zatrudniani jedynie na czas trwania kadencji.

W tym roku będą przeprowadzane wybory samorządowe, a to może spowodować, że asystenci i doradcy będą masowo kierowani na stanowiska urzędnicze. Będzie to ze szkodą dla urzędu. Ponadto sądy pracy nie mogą unieważniać nawiązanego już stosunku pracy – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.