PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędnicy zaczną płacić za błędne decyzje

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    17 maja 2011 - 06:27
Urzędnicy zaczną płacić za błędne decyzje

Wchodząca dzisiaj w życie ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych wprowadza sankcje finansowe za błędne decyzje urzędników państwowych i samorządowych.
Zgodnie z ustawą urzędnik poniesie odpowiedzialność, gdy spełnione zostaną określone przesłanki. Przede wszystkim musi dojść do przyznania odszkodowania klientowi urzędu za szkodę wyrządzoną mu z rażącym naruszeniem prawa. Jej źródłem musi być zawinione działanie lub zaniechanie urzędnika. Na koniec musi to być stwierdzone w trybie określonym nową ustawą – informuje „Dziennik gazeta Prawna”.

Zdaniem ekspertów skomplikowany oraz długotrwały charakter czynność określonych w nowych przepisach w praktyce uniemożliwi odpowiedzialność.

Poprawa efektywności administracji powinna nastąpić w inny sposób. Uurzędnicy powinni wyciągać wnioski z uchylonych decyzji, szczególnie tych niezgodnych z prawem, a ich przełożeni – wyciągać konsekwencje w stosunku do nierzetelnych i naruszających procedury.

Kierownik jednostki, która wypłaciła rekompensatę obywatelowi za decyzję wydaną z rażącym naruszeniem prawa, będzie musiał w terminie 14 dni od dnia wypłaty odszkodowania złożyć do prokuratora okręgowego wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego – pisze „Dziennika Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • horror 44, 2011-05-17 08:54:36

    Czy nasi poslowie to idioci, zeby uchwalic taka ustawe ? Przeciez to kierownictwo urzedow i wszechobecni politycy, ktorzy recznie steruja panstwem sa odpowiedzialni za wszelkie buble. Zacznijmy moze od jakiegos spojnego systemu prawnego, ktorego od (pewnie) 100 lat nie mamy, zeby urzednik (i jego zw...ierzchnik) wiedzial, czego sie trzymac. Dzien dzisiejszy to dzien, kiedy Polska sie zatrzyma.  rozwiń