Urzędnik nie zapłaci za błędy z własnej kieszeni

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 26-03-2014
  • drukuj
- W maju miną 3 lata od wejścia w życie ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Dotąd nikt nie zapłacił za urzędnicze błędy z własnej kieszeni. Zarobili ubezpieczyciele.
Urzędnik nie zapłaci za błędy z własnej kieszeni

Rząd zapowiadał, że urzędnicy, którzy skrzywdzą przedsiębiorców, będą musieli się liczyć z utratą nawet rocznej pensji. Z danych uzyskanych od prokuratora generalnego wynika, że jak dotąd żaden z szefów instytucji państwowych nie występował do prokuratury z wnioskiem o ukaranie urzędnika, który z powodu popełnionego błędu naraził jednostkę na konieczność wypłaty odszkodowania - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta twierdzi, że na martwym prawie zarobiły firmy ubezpieczeniowe. Sama Ergo Hestia co roku ubezpiecza od odpowiedzialności cywilnej 5 tys. funkcjonariuszy państwowych. Dzięki temu urzędnicy nie muszą się obawiać, że za wydanie błędnej decyzji administracyjnej będą odpowiadali własnym majątkiem. Jednak płacą za tę asekurację.

- Potężne rzesze pracowników instytucji państwowych ubezpieczyły się od odpowiedzialności cywilnej z powodu wspomnianej ustawy. W tym znakomita większość inspektorów w urzędach skarbowych. A beneficjentem - i to na czysto, bo spraw z ustawy nie ma - są firmy ubezpieczeniowe, zauważa dr Stefan Płażek, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dodaje, że ustawa kompletnie się nie sprawdziła. - Urządzono polowanie z nagonką na frajerów, z ustawodawcą w roli naganiacza, podkreśla prawnik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

A co z odpowiedzialnością za błędy, za które płacą mieszkańcy ? Np. zwroty źle wydanych środków europejskich ? Chwalą się że dużo pozyskali, ale nie mówią ile musieli zwrócić. Nikt za to nie odpowiada.

Alka, 2014-03-26 11:36:06 odpowiedz

A parasol ochronny nad urzędnikiem (na swój koszt) i tak trzyma petent. Przedtem petent ryzykował tylko skutkami złej decyzji, dzisiaj obowiązkowo musi dodać do swoich kosztów wartość ubezpieczenia.

petent, 2014-03-26 09:49:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU