Urzędom dostanie się za bezczynność

Możliwość nałożenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny do 20 tys. zł grzywny za bezczynność organów administracji zakłada projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Omawiała go w czwartek komisja sprawiedliwości i praw człowieka.
Urzędom dostanie się za bezczynność

Celem zgłoszonego przez komisję projektu jest przeciwdziałanie przewlekłości postępowań administracyjnych.

- Obecnie, gdy urząd przekracza termin na wydanie zezwolenia czy innej decyzji administracyjnej, można wnieść skargę do organu wyższej instancji, a dopiero potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd nie może jednak nałożyć na organ administracji grzywny, lecz jedynie zobowiązać do przestrzegania ustawowych terminów - powiedziała Hanna Zdanowska (PO).

Możliwość nałożenia grzywny istnieje dopiero w przypadku, gdy - mimo decyzji sądu - organ administracji nadal nie wywiązuje się z ustawowych terminów.

Jeżeli projekt przeszedłby drogę legislacyjną w Sejmie i wszedł w życie, sąd przy rozpatrywaniu skargi na przewlekłość działania organów administracji, miałby możliwość nałożenia grzywny wcześniej niż dotychczas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wg zasady równości podmiotów wobec prawa, nowelizacja powinna uwzględniać także możliwość nałożenia grzywny na przewlekłość (bezczynność) działania Sądów.

Arnold Kużniarski, 2010-07-09 14:09:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU