PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędom dostanie się za bezczynność

  • PAP    8 lipca 2010 - 16:29
Urzędom dostanie się za bezczynność

Możliwość nałożenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny do 20 tys. zł grzywny za bezczynność organów administracji zakłada projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Omawiała go w czwartek komisja sprawiedliwości i praw człowieka.
Celem zgłoszonego przez komisję projektu jest przeciwdziałanie przewlekłości postępowań administracyjnych.

- Obecnie, gdy urząd przekracza termin na wydanie zezwolenia czy innej decyzji administracyjnej, można wnieść skargę do organu wyższej instancji, a dopiero potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd nie może jednak nałożyć na organ administracji grzywny, lecz jedynie zobowiązać do przestrzegania ustawowych terminów - powiedziała Hanna Zdanowska (PO).

Możliwość nałożenia grzywny istnieje dopiero w przypadku, gdy - mimo decyzji sądu - organ administracji nadal nie wywiązuje się z ustawowych terminów.

Jeżeli projekt przeszedłby drogę legislacyjną w Sejmie i wszedł w życie, sąd przy rozpatrywaniu skargi na przewlekłość działania organów administracji, miałby możliwość nałożenia grzywny wcześniej niż dotychczas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Arnold Kużniarski, 2010-07-09 14:09:22

    Wg zasady równości podmiotów wobec prawa, nowelizacja powinna uwzględniać także możliwość nałożenia grzywny na przewlekłość (bezczynność) działania Sądów.