PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędowe porządki na mapie Polski

  • GK    15 listopada 2012 - 07:30
Urzędowe porządki na mapie Polski

Zmianę, zniesienie i ustalenie urzędowych nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych na terenie 66 gmin i 58 powiatów w 16 województwach przewiduje minister administracji i cyfryzacji.
Proponowane w projekcie rozporządzenia w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz ustalenia nazw niektórych obiektów fizjograficznych zmiany obejmują 149 przypadków na terenie 66 gmin, 58 powiatów w 16 województwach. Dotyczą: ustalenia 14 nazw miejscowości, zmiany 68 nazw i określeń rodzajów miejscowości i zniesienia 67 nazw miejscowości.

Dokument ustala również nazwy czterech obiektów fizjograficznych. Chodzi o: „Jezioro Tarnobrzeskie" w Tarnobrzegu w woj. podkarpackim, „Wzgórze Księżniczki Gertrudy" w Kościerzynie, w powiecie kościerskim, w woj. pomorskim oraz dwa sztuczne zbiorniki wodne w gminie Liszki, w powiecie krakowskim, w woj. małopolskim - „Zalew Budzyński" i „Zalew na Piaskach".

Wykaz pozostałych zmian zawierają trzy załączniki do rozporządzenia. (Publikujemy je w dziale multimedia)

Wszystkie ujęte w projekcie rozporządzenia zmiany dotyczące nazw miejscowości poddane zostały konsultacjom z mieszkańcami, którzy je zaakceptowali. We wszystkich przypadkach uzyskano również akceptację właściwych rad gmin, wojewodów oraz powiatowych służb geodezyjno-kartograficznych.

Projektowane zmiany uzyskały również pozytywną opinię Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych.

Zmiana urzędowej nazwy oznacza dla samorządów wydatki, bo będą musiały ze swoich środków wykonać m.in. nowe szyldy, pieczęcie urzędowe, tablice z numerami porządkowymi nieruchomości, tablice i znaki informacyjne na drogach gminnych i powiatowych oraz przeprowadzić korekty w dokumentacji geodezyjnej.

Wnioskodawcy oszacowali zadania na łączną kwotę ok. 625420 zł, w tym na szczeblu gmin - 58220 zł i powiatów - 555300 zł, a dla budżetu państwa - 11900 zł (wydanie dowodu tożsamości).

Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia - 1 stycznia 2013 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.