PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędy i starostwa nie płacą daniny

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    3 lutego 2010 - 07:18

Podatek od nieruchomości jest dochodem gmin. Dlatego też niektóre grunty i budynki będące we władaniu tych jednostek są z niego zwolnione. Czasem jednak gmina musi zapłacić sama sobie.
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle, budynki oraz grunty, z wyjątkiem tych, które podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym lub leśnym.

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają m.in. nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego, w tym urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich.

Daniny tej nie uiszcza się również od gruntów zajętych pod pasy drogowe dróg publicznych. Podatek ten nie obciąża również zlokalizowanych na takich pasach budowli, chyba że są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja płatnych autostrad.

Ponadto podatek będą zobowiązane zapłacić powiaty i województwa będące właścicielami takich dróg. Co więcej, spod tego obowiązku nie zostały wyłączone także gminy, co oznacza, że od gminnej drogi wewnętrznej jednostka ta sama sobie musi podatek zapłacić.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • weneca, 2010-02-03 12:49:01

    a dlaczego wymiar sprawidliwości nie płaci składek na emerytury i inne
  • weneca, 2010-02-03 12:42:23

    biorę wypłatę i płacę podatek , kupuję jakiś towar płacę PTU . wysyłam sms na ofiar dla Haiti płacę vat a oni sobie to odpisują itd z moich z mojej pensji płacę około 80% podatków akcyz vatów ceł i jestem ciekawy co jeszcze wymyślą żeby nas oskubać do gołego