PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędy powinny odtwarzać dokumenty

  • pt    8 stycznia 2014 - 10:51
Urzędy powinny odtwarzać dokumenty

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich potrzebna jest regulacja prawna umożliwiająca odtwarzanie akt administracyjnych.
Jak pisze RPO we wniosku do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z analiza skarg wpływających do biura rzecznika wynika, że możliwość odtwarzania akt postępowania administracyjnego nie jest stosowana w praktyce organów administracyjnych, mimo utrwalonego w tym zakresie orzecznictwa sądów administracyjnych.

Zdaniem RPO organy administracyjne bardzo często odmawiają odtwarzania dokumentów powołując się na brak stosownych przepisów w Kodeksie postępowania administracyjnego.

- Dodatkowo odmowy te nie przyjmują prawidłowej formy prawnej postanowienia lub decyzji, podlegających zaskarżeniu w trybie odwoławczym – dodaje rzecznik.

W opinii RPO organy administracyjne naruszają tym samym prawo strony do rozpatrzenia istotnej dla niej sprawy z uwagi na brak wymaganych dokumentów, a także konstytucyjnie chronione prawo strony do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji.

Rzecznik podkreśla, że konieczność odtworzenia zniszczonych lub zaginionych akt pojawia się dość często i niejednokrotnie jest wynikiem działania samego organu, a nie stron postępowania.

W ocenie rzecznika, aby zapewnić ochronę praw podmiotowych obywateli oraz zagwarantować realizację konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego, niezbędne jest wprowadzenie regulacji umożliwiających odtwarzanie akt administracyjnych.

Treść pisma RPO tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.