PARTNER PORTALU
 • BGK

Urzędy pracy znowu do reformy

 • PAP/JL    18 maja 2016 - 07:43
Urzędy pracy znowu do reformy

Czy urzędy pracy przestaną podlegać samorządom? Fot. Pixabay.com

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozważa napisanie nowej ustawy o zatrudnieniu, bo uważa, że nie wszystkie elementy tej obowiązującej się sprawdziły.
Resortowi nie podoba się m.in. profilowanie bezrobotnych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zgodnie z obowiązującą od maja 2014 roku nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia, osoba, która zgłasza się do urzędu pracy, może zostać przydzielona do jednego z trzech profilów: „bezrobotnych aktywnych”, „bezrobotnych wymagających wsparcia i korzystających ze wszystkich instrumentów pomocy” albo „bezrobotnych, którzy nie są zainteresowani zatrudnieniem” – podaje dziennik.

Ministerstwo ma również zastrzeżenia do obecnie obowiązujących rozwiązań zezwalających na zlecanie usług prywatnym podmiotom, które otrzymują pieniądze za aktywizację bezrobotnych.

Rozważana jest również propozycja, by zrezygnować z dotychczasowej struktury i przyporządkowania urzędów pracy, które podlegają samorządom. Resort zastanawia się czy nie przywrócić tutaj kontroli administracji rządowej.

Scentralizowany model rynku pracy obowiązuje np. w Niemczech czy Austrii – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. W opinii części urzędników taka decyzja o ponownym włączeniu urzędów pracy w struktury administracji rządowej ma charakter polityczny i ma na celu odebranie uprawnień starostom oraz marszałkom województw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • inteligent, 2016-10-19 22:07:17

  Najważniejsza zmiana to zabrać urzędy spod opieki starostów. Tak chora,patologiczna zależność i zażyłości jest widoczna szczególnie w małych miejscowościach. Pewnie większość dyrektorów PUP-ów nie była wymieniana od lat. I tu dobra zmiana by się przydała.
 • Trulek, 2016-09-30 06:35:09

  Do Julek: takie madrosci to sobie wsadz wiesz gdzie i chyba jestes z tej sitwy poprzedniej ekipy bo niewidzisz dodatkowo patologii zzerajacej urzedy pracy, tam trzeba zwalic ze stolkow skorumpowanych i zasiedzialych dyrektorow tych instytucji, ktorzy od lat kreca lody z lokalnymi wybranymi podmiotam...i gospodarczymi i szefami samorzadowych jednostek dajac prace wszystkim tylko nie bezrobotnym !!! Obecny system jest ich wymarzonym do tego aby trwac tak az do emerytury albo i dluzej...  rozwiń
 • Julek, 2016-05-18 14:04:03

  Do obywatel gminy: To jest kolejny krok do centralizacji władzy, czyli odejście od zasady subsydiarności. Reszta jest mydleniem oczu.