PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędy Stanu Cywilnego przyspieszą. MSWiA szykuje zmiany w przepisach

  • MIW    19 lutego 2016 - 09:39
Urzędy Stanu Cywilnego przyspieszą. MSWiA szykuje zmiany w przepisach
Nowe przepisy mają usprawnić pracę urzędów stanu cywilnego. (Fot. mswia.gov.pl)

• Szykuje się nowelizacja przepisów dotyczących pracy urzędów stanu cywilnego. 
• To odpowiedź na prośby kierowników tych placówek – twierdzi MSWiA.
• Będzie można wydawać odpisy na podstawie danych z „lokalnych” aplikacji.
Szybciej będzie można załatwić sprawę w urzędzie stanu cywilnego – tak obiecują przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zmiana ma się dokonać za sprawą nowelizacji przepisów dotyczących pracy urzędów stanu cywilnego. Projekt zmian trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

– Naszym celem jest skrócenie procedur realizowanych w działającym od 1 marca 2015 roku Systemie Rejestrów Państwowych, którego częścią jest centralny rejestr stanu cywilnego. Projektowane przepisy to korzyść dla dwóch stron: ułatwią pracę urzędnikom i przyspieszą obsługę obywateli – tłumaczy wiceminister Tomasz Zdzikot, który w MSWiA odpowiada za projekt. Jak dodaje, projekt nowelizacji to odpowiedź na prośby kierowników urzędów stanu cywilnego.

Będzie szybciej, łatwiej i sprawniej

Nowe przepisy przyznają pracownikom urzędów stanu cywilnego uprawnienie do przenoszenia do rejestru stanu cywilnego aktów sporządzonych w papierowych księgach. Wcześniej każdy przenoszony akt musiał podpisać kierownik urzędu.

Ponadto odpisy będzie można wydawać na podstawie danych z „lokalnych” aplikacji. Urzędnicy korzystali z nich, nim MSWiA wprowadziło aplikację Źródło. Gdy urzędnicy otrzymali nowe narzędzie, wydanie odpisu aktu (urodzenia, małżeństwa, zgonu) musi poprzedzić przeniesienie tego aktu do nowego, centralnego rejestru stanu cywilnego. Ta czynność wpłynęła na wydłużenie procesu wydania odpisu aktu stanu cywilnego.

Przygotowane przez MSWiA przepisy wprowadzą także dwie proste możliwości wycofania z obrotu prawnego aktów. Pierwszy sposób pozwoli wojewodzie unieważnić te akty, które zostały przeniesione do centralnego rejestru, ale wszystkie dotyczą tego samego zdarzenia.

Drugi tryb pozwoli kierownikowi urzędu stanu cywilnego na unieważnianie aktów, które z przyczyn technicznych niewłaściwie zarejestrowano lub błędnie przeniesiono do centralnego rejestru stanu cywilnego z papierowej księgi albo aplikacji „lokalnej”.

Na zaproponowanych przez MSWiA zmianach mają skorzystać przede wszystkim urzędy w dużych aglomeracjach, w których obywatele najczęściej załatwiają swoje sprawy.

Jak podkreśla MSWiA tylko w samej Warszawie do urzędu stanu cywilnego wpływa miesięcznie około 18,5 tys. wniosków o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego, w Krakowie - około 5,8 tys., we Wrocławiu – około 5,3 tys., w Łodzi – około 4,5 tys., a w Poznaniu - około 3,7 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.