PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędy wybierają oferty ubezpieczeniowe

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 sierpnia 2011 - 06:58
Urzędy wybierają oferty ubezpieczeniowe

W instytucjach publicznych rocznie odbywa się do 200 przetargów na grupowe ubezpieczenia na życie dla pracowników. To efekt interpretacji wydanej przez Urząd Zamówień Publicznych.
Od ponad dwóch lata szkoły, szpitale czy samorządy organizują przetargi, by wybrać ubezpieczyciela, który dostarczy dla ich pracowników grupową polisę ubezpieczenia na życie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Zamówień Publicznych przetarg powinien zostać przeprowadzony, jeśli kwota łącznych składek przekroczy 14 tys. euro. Stanowisko to potwierdziła Komisja Europejska.

Największą zaletą interpretacji UZP jest otwarcie dostępu do rynku ubezpieczeń grupowych w instytucjach publicznych. Wadą, że pracownicy nie mają zbyt dużo do powiedzenia podczas przetargu, bo nie są jego stroną.

W takiej sytuacji wybór opierający się na cenie – co jest charakterystyczną cechą zamówień w instytucjach publicznych – może powodować, że pracownicy dostają do ręki tanią polisę – konkluduje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Grażyna M., 2011-08-25 08:27:17

    To, że pracownicy w wyniku przetargu, gdzie kryterium jest tylko cena, mogą dostać kiepskie ubezpieczenie, to tylko połowa śmieszności! Druga połowa całej tej kupy śmiechu jest taka, że często (tak jest w przypadku mojego pracodawcy) pracodawca jest stroną umowy z zakładem ubezpieczeniowym, ale skł...adki są opłacane przez samych pracowników! Czyli pracownik płaci składkę za kiepskie ubezpieczenie, na którego wybór nie miał wpływu! Pracodawca wystepował do UZP z pytaniem, czy rzeczywiście musi przeprowadzać przetarg (bo przecież prywatne pieniądze pracowników nie są środkami publicznymi!). Odpowiedź była jednoznaczna - musi, bo to on podpisuje umowę grupowego ubezpieczenia z zakładem ubezpieczeń... Kolejny nonsens, który decyduje za ludzi, wbrew zdrowemu rozsądkowi... :(  rozwiń