PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędy wypłacą mniejszy zasiłek

  • TM    1 marca 2011 - 12:25

Od 1 marca zostaje obniżony zasiłek pogrzebowy. Będzie on niższy o ponad 2 tysiące złotych.
Do tej pory zasiłek wynosił 6 tys. 395,7 zł, teraz rodzina zmarłego otrzyma jedynie 4 tys. zł. Zmiana ma na celu dostosowanie wysokości świadczenia do średniej wysokości tego zasiłku w innych krajach Unii Europejskiej. Budżet państwa zaoszczędzi w ten sposób 862,3 mln zł. Rodzina zmarłego - jeśli nie zmieści się w limicie - będzie do pogrzebów dokładać z własnej kieszeni.

Osoby spoza grona rodziny zmarłego, a także osoby inne niż dom pomocy społecznej, pracodawca, gmina lub powiat, kościół lub związek wyznaniowy otrzymają zasiłek w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu.

Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy złożyć w terminie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu. W przypadku nie zgłoszenia takiego wniosku, prawo do zasiłku wygasa. W tym wypadku przepisy nie zmieniły się, podobnie nie zmienił się sposób ubiegania się o zasiłek.

Aby otrzymać zasiłek, należy do ZUS dostarczyć: wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk ZUS Z-12), skrócony odpis aktu zgonu, rachunki poniesionych kosztów pogrzebu, dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty).

Zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem przysługującym w razie śmierci m.in. osoby ubezpieczonej lub pobierającej emeryturę lub rentę. Zasiłek wypłaca się także rodzinie osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania. Np. kobieta miała ukończone 60 lat.


Zakłady pogrzebowe już dziś zapowiadają, że powodu obniżenia kwoty zasiłku rodziny będą musiały dokładać z własnej kieszeni do ceremonii. Chyba, że wcześniej zaopatrzą się w trumny i urny u producenta. Dlatego, że marże nakładane na przedmioty pochówku przez zakłady pogrzebowe sięgają nawet 100 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.