PARTNER PORTALU
  • BGK

Ust. o jawności życia publicznego: mniej ujawniania oświadczeń majątkowych

  • PAP/AH    27 listopada 2017 - 17:13
Ust. o jawności życia publicznego: mniej ujawniania oświadczeń majątkowych
W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w poniedziałek (27 listopada) po raz drugi odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie projektu. fot. KPRM

Katalog osób zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych w projekcie ustawy o jawności życia publicznego nie będzie zmieniany, mniejsza będzie lista funkcji, których zajmowanie będzie wiązało się z obowiązkiem jawności oświadczeń - mówi zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik.
• Po drugim spotkaniu konsultacyjnym w sprawie projektu ustawy o jawności życia publicznego, jego współautor zdradził, że obowiązek publikacji w BIP będzie dotyczył mniejszej grupy osób.

• Zobowiązane do ujawniania oświadczeń będą osoby z kadry kierowniczej wydające decyzje w postępowaniu administracyjnym i osoby na kilku newralgicznych funkcjach.

• Oświadczenia - tak jak zakładano - obejmą np. lekarzy orzeczników ZUS, ale te dokumenty nie będą jawne.

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w poniedziałek (27 listopada) po raz drugi odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie projektu. Przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji przedstawiają uwagi dotyczące nowej wersji projektu. Omówiono połowę projektu - siedem z trzynastu rozdziałów.

Wąsik powiedział w przerwie spotkania, które prowadzi, jako współautor projektu, że obowiązek publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej będzie dotyczył mniejszej grupy osób, niż pierwotnie założono. "Jest decyzja, że nie wszystkie oświadczenia będą jawne" - powiedział.

- Będzie to obecna grupa osób i funkcji, które już są zobowiązane do ujawniania oświadczeń, powiększona o kadrę kierowniczą wydającą decyzje w postępowaniu administracyjnym i osoby na kilku newralgicznych funkcjach - podkreślił.

Dodał, że oświadczenia - tak jak zakładano - obejmą np. lekarzy orzeczników ZUS, ale te dokumenty nie będą jawne. - Rozmawiałem z lekarzami-orzecznikami, rozmawiałem z ministrem koordynatorem służb specjalnych Michałem Kamińskim - oni będą składać oświadczenia, ale nie będą one obowiązkowo publikowane - powiedział Wąsik.

Pytany o negatywne uwagi ze strony resortów przekazywane w ramach uzgodnień międzyresortowych powiedział, że spotkanie w tej sprawie - konferencja uzgodnieniowa - jest w planach. Jak zaznaczył, odbędzie się ono już po zakończeniu spotkań z organizacjami społecznymi i przygotowaniu nowej wersji projektu ustawy. "Wiele opinii tu zgłaszanych jest zbieżnych z opiniami resortów, więc będzie łatwiej dalej procedować" - dodał.

Podczas debaty nad projektem Wąsik sygnalizował, że zostanie wykreślony z projektu obowiązek wykazania interesu publicznego przy domaganiu się informacji publicznej już na etapie wniosku. Jak zaznaczył w przypadku organizacji pozarządowych zaangażowanych w prace nad aktami prawnymi, które będą zobowiązane do ujawniania źródeł finansowania, nie będzie obowiązku aktualizowania tych danych "co dwa tygodnie w trakcie trwania prac". - Będzie wymagane jedno zgłoszenie, na początku tych prac - dodał.

Wąsik sygnalizował m.in., że przeanalizowane zostaną jeszcze definicje używane w nowej ustawie, zapisy dotyczące ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa w kontekście jawności umów, w których zaangażowane są środki publiczne. Zapewnił, że "na pewno nie jest intencją ujawnianie informacji dotyczących technologii, czy tajemnic przedsiębiorstwa".

W debacie organizacje zgłaszają postulaty m.in. wprowadzenia obowiązku ujawniania rejestru umów dla organizacji pozarządowych korzystających ze środków publicznych, dostosowania przekazywanej informacji publicznej do możliwości niepełnosprawnych również umysłowo, czy niezobowiązywania do podpisywania wewnętrznych zasad antykorupcyjnych przedsiębiorstwa przez kontrahentów tej firmy - wystarczy zapoznanie kontrahentów z tymi zasadami.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.