PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa antysmogowa. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na którą czekał nie tylko Kraków

  • pt    6 października 2015 - 12:30
Ustawa antysmogowa. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na którą czekał nie tylko Kraków

Samorządy dostaną broń do walki ze smogiem

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antysmogową, która ma się przyczynić do poprawy czystości powietrza. To ważna decyzja dla walki ze smogiem, który w Polsce rocznie pozbawia życie nawet 45 tys. osób.
Ustawa antysmogowa powstała w Sejmie po tym, jak uchwała krakowskiego sejmiku zakazująca palenia paliw stałych na terenie Krakowa została podważona przez Naczelny Sąd Administracyjny.

- Cieszę się, bo raz, że to ustawa, która ratuje zdrowie Polaków, a dwa, że ta decyzja podtrzyma samorządy w przekonaniu, że warto walczyć ze smogiem – mówi poseł Tadeusz Arkit współautor projektu ustawy.

Jak mówi Arkit gdyby nie podpis prezydenta, ogromna praca jaką wykonał małopolski samorząd poszłaby ma marne, a w Krakowie i Małopolsce zrobiono już w tej sprawie naprawdę wiele.

- Decyzja NSA podważyła te działania, ale na szczęście prezydent nie kierował się tu polityką, a zdrowym rozsądkiem – dodaje poseł.

Walka samorządów nie poszła na marne

Ustawa antysmogowa budziła od dłuższego czasu kontrowersje. Jej zwolennicy wskazywali, że przyczynić się może do ograniczenia tzw. niskiej emisji i poprawy czystości powietrza. Przeciwnicy z kolei, że może ona uderzyć w rodzime górnictwo, które i tak ma już mnóstwo problemów.

- Ważne, by środki jakimi dysponujemy, poszły nie na walkę z węglem, ale na poprawę sposobów jego wykorzystywania - zaznaczył w niedawnym wywiadzie dla portalu wnp.pl Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Tadeusz Arkit dodaje jednak, że nie chodzi o walkę z górnictwem:

- Problemem nie jest palenie węglem, a mułami węglowymi, wręcz śmieciami i o to chodziło w ustawie – tłumaczy. – Daje ona np. samorządom możliwość określenia parametrów kotłów jakie można instalować na danym terenie. Poza tym, jestem przekonany, że górnicy też nie są za tym, żebyśmy się truli paląc w piecach odpadami.

Co mówi stawa antysmogowa

Zgodnie z nowymi przepisami, sejmiki wojewódzkie za pomocą uchwał będą mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania.

Sejmiki dostaną także prawo uchwalenia zakazu stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie. Będą musiały określić granice obszaru objętego ograniczeniami.

Zmiany mają na celu to, by uchwały sejmików nie były później kwestionowane przez sądy administracyjne.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • 24098, 2015-10-07 11:09:55

    Warto przeczytać: fakty.interia.pl/polska/news-ustawa-antysmogowa-prezydent-wbrew-pis,nId,1899979?parametr=fakty_wntt_g&sId=1899738
  • ..., 2015-10-06 14:31:22

    Prezydent prezydentowi to robi... fakt.pl/polityka/komorowski-w-pali-ognisko-na-dzialce,artykuly,485447.html