Ustawa antysmogowa wprowadza lepszą ochronę przed hałasem

Uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm tzw. ustawa antysmogowa to również przepisy dotyczące zabezpieczenia przed hałasem. Dzięki nim ochronie będą podlegały te tereny, które są faktycznie użytkowane, a nie dopiero zaplanowane do zagospodarowania.
Ustawa antysmogowa wprowadza lepszą ochronę przed hałasem
Zmiana ustawy ma zapewnić właściwy standard akustyczny w zabudowie mieszkaniowej. Fot. mat. prasowe

Zgodnie z ustawą antysmogową (ustawą o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska) obowiązek ochrony środowiska przed hałasem powstanie z chwilą pojawienia się faktycznego zagospodarowania terenu. Ma to zapobiec budowie ekranów akustycznych wzdłuż dróg przebiegających przez tereny niezamieszkałe, ale przeznaczone pod taką funkcję w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Ustawa wylicza obiekty chronione przed hałasem

Zmiana ustawy ma też zapewnić właściwy standard akustyczny w zabudowie mieszkaniowej, szpitalach, domach opieki społecznej lub w budynkach związanych ze stałym albo czasowym pobytem dzieci i młodzieży (czyli w obiektach, które z mocy art. 113 ust. 2 tej ustawy wymagają ochrony przed hałasem, ale zostały zlokalizowane na terenie służącym do działalności produkcyjnej, składowania i magazynowania).

Kolejnym celem nowelizacji jest zapewnienie bardziej skutecznej ochrony mieszkańców przed hałasem w sytuacjach, gdzie bezpośrednio na granicy pasa drogowego czy kolejowego znajdują się np. budynki mieszkalne lub szpitale. W takich przypadkach, gdy brakuje miejsca na ochronę przed hałasem w postaci ekranów akustycznych, będzie ona mogła być zapewniona w inny skuteczny sposób, np. poprzez wymianę stolarki okiennej w budynkach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU