PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa dekomunizacyjna. Szkoła w Krośnie pozbawiona imienia. Stowarzyszenie protestuje

 • KrosnoCity.pl    7 września 2017 - 12:46
Ustawa dekomunizacyjna. Szkoła w Krośnie pozbawiona imienia. Stowarzyszenie protestuje
Zastępca prezydenta, Bronisław Baran zapowiedział, że w porozumieniu ze środowiskiem szkoły zostanie wprowadzona od początku procedura nadania imienia szkole (fot.KrosnoCity.pl)

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 (mieszczący się w Turaszówce "Elektryk") podczas sierpniowej sesji Rady Miasta Krosna został pozbawiony imienia "II Armii Wojska Polskiego". To efekt "dekomunizacji nazw".
• Do władz samorządowych jeszcze przed sesją wpłynął wniosek, aby nie deprecjonować żołnierzy walczących w szeregach II Armii.

• Rada Miasta Krosna postanowiła zmienić dotychczasową nazwę szkoły w Turaszówce na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie.

• Zastępca prezydenta, Bronisław Baran zapowiedział, że w porozumieniu ze środowiskiem szkoły zostanie wprowadzona od początku procedura nadania imienia szkole.

Zmiana nazwy została wprowadzona w związku z ustawą z dnia z dnia 1 kwietnia 2016 r. "o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej" oraz opinią Instytutu Pamięci Narodowej, że nazwa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. II Armii Wojska Polskiego w Krośnie powinna ulec zmianie z uwagi na jej sprzeczność ze wspomnianą ustawą.

Nie wiadomo jakie imię będzie nosiła szkoła. W tej sprawie mają się wypowiedzieć także uczniowie.

Przed sesją do Rady Miasta skierowano wniosek Stowarzyszenia Idea Carpathia o to, by w nazwie dokonać jedynie niewielkiej korekty.

- W sprawie zmiany nazwy szkoły im. II Armii Wojska Polskiego postulowaliśmy, żeby nie zrywać z tradycją szkoły i złożyliśmy wniosek o dodanie jednego słowa, tak by nowa nazwa brzmiała: "Imienia Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego". Do wniosku dołączyliśmy uzasadnienie, sprowadzające się do tego, że nie można w żaden sposób deprecjonować poświęcenia i waleczności żołnierzy, choćby były zastrzeżenia do dowództwa, czy zależności II Armii od Sowietów (większość kadry stanowili oficerowie sowieccy). Sami żołnierze często byli wcielani wbrew własnej woli, albo wstąpienie do wojska było jedyną ich szansą na powrót do Ojczyzny z przymusowej wywózki. Nie mieli też dużego wpływu na to w jaki sposób II Armia zostanie użyta, ani jak będzie wyglądała Polska po wojnie - stwierdza Stowarzyszenie Idea Carpathia.

- W Krośnie nadal żyją żołnierze II Armii Wojska Polskiego, a także ich potomkowie, usunięcie II Armii z nazwy szkoły jest przykre i niesprawiedliwe wobec tych osób. Nasz wniosek miał temu przeciwdziałać. Mamy nadzieję, że zostanie pozytywnie rozpatrzony podczas procedury nadania imienia szkole - dodaje w swoim oświadczeniu stowarzyszenie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • piotrowicz, 2017-09-07 17:22:20

  Do reformator: jako wybitny prokurator stanu wojennego, odznaczony medalem, wnioskuję aby szkole nadać moje imię :)
 • klapczynski, 2017-09-07 17:19:17

  Do reformator: proponuje rozpocząć od rodziny kaczyńskich - wszyscy - ojciec, matka, duposław, kartofel - do odebrania dyplomów :) a jeszcze żona kartofla :)
 • reformator, 2017-09-07 14:56:34

  Ci wszyscy, którzy dążą do tzw. dekomunizacji a kończyli komunistyczne uczelnie powinni zostać pozbawieni tytułów naukowych i zawodowych a dokumenty ukończenia tych uczelni powinny zostać unieważnione.