Ustawa dekomunizacyjna: Ulice w Radomiu zmienią nazwy

W Radomiu nie będzie już m.in. ulicy Armii Ludowej, Janka Krasickiego i Franciszka Zubrzyckiego. Radni przyjęli uchwały dotyczące zmian nazw ulic.
Ustawa dekomunizacyjna: Ulice w Radomiu zmienią nazwy
Dziewięć ulic w Radomiu zmieni nazwy (fot.radom.pl)

• Radomscy radni przyjęli uchwały dotyczące zmian nazw dziewięciu ulic w mieście.

• W Radomiu nie będzie już m.in. ulicy Armii Ludowej, Janka Krasickiego i Franciszka Zubrzyckiego.

• Zmiana patronów związana jest z ustawą o zakazie propagowaniu komunizmu.

W Radomiu nie będzie już ulicy Janka Krasickiego. Teraz patronem ma być hm kpt Eugeniusz Stasiecki, urodzony w Radomiu, poległy w powstaniu warszawskim kapitan AK, szef Głównej Kwatery Szarych Szeregów "Pasieka" (1943-1944), zastępca naczelnika Szarych Szeregów (1944), jeden z najwybitniejszych instruktorów harcerskich czasów wojny.

Święty Brat Albert, zakonnik franciszkański, znany z poświęcania dla ubogich i bezdomnych, ma być teraz patronem dotychczasowej ulicy Armii Ludowej.

Zmieniono także nazwę ulicy, której patronem był działacz komunistyczny Władysław Domagalski. Teraz będzie ona nosić imię pierwszego premiera III RP - Tadeusza Mazowieckiego.

Józefa Jarosza, działacza Komunistycznej Partii Polski i Polskiej Partii Robotniczej, organizatora oddziałów partyzanckich Gwardii Ludowej i Armii Ludowej w okręgach Radom i Kielce zastąpi znany radomski restaurator Stanisław Wierzbicki (1865 -1937).

Czytaj też: Samorządy przygotowują się do dekomunizacji nazw ulic

Działacza ruchu robotniczego i komunistycznego ruchu oporu w czasie II wojny światowej, Franciszka Zubrzyckiego zastąpi pochodząca z Radomia śpiewaczka operowa Maria Fołtyn.

Patronami radomskich ulic przestaną być związani z działalnością komunistyczną: Mieczysław Deperasiński, Władysław Skowroński, Alfred Wnukowski i rodzina Ziętalów.

Kilka miesięcy wcześniej decyzją radomskich radnych patronem jednej z ulic przestał być działacz komunistyczny Adam Rapacki. Zastąpił go polski kompozytor i śpiewak o tym samym imieniu i nazwisku.

Zmiany nazw ulic związane są z zapisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej z 1 kwietnia 2016 r.

Ustawa nakłada na samorządy konieczność zmiany nazwy obiektów, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób - w ciągu 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie, czyli do 1 września br. Samorządy mogły wnioskować do IPN o opinię odnośnie określonych nazwisk czy nazw.

W przypadku niewykonania przez samorząd obowiązku zmiany objętej ustawą nazwy, czyni to wojewoda - poprzez tzw. zarządzenie zastępcze - w ciągu trzech miesięcy od terminu obowiązującego samorządy. Zarządzenie zastępcze wojewody wymaga opinii IPN co do jego przedmiotu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ci co oddali życie za ojczyznę walcząc w AL i GL to persony non grata, a ci co w AK nie zawsze postępowali zgodnie z etyką (wystarczy popytać ludzi pamiętających poczynania niektórych akowców) to bohaterowie bo na rozkaz z Londynu mieli "udostępnić władzę" tym "na wygnaniu" prowa...dzącym wygodne życie za polskie złoto. rozwiń

alex1, 2017-08-29 12:00:25 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU