PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa dekomunizacyjna: w gminie Borki będzie ulica Dobrej Zmiany i 500+?

 • MIW    6 lipca 2017 - 10:50
Ustawa dekomunizacyjna: w gminie Borki będzie ulica Dobrej Zmiany i 500+?
Program 500+ to jeden ze sztandarowych projektów rządu Beaty Szydło. Doczeka się własnej ulicy? (fot. www.mpips.gov.pl)

Z mapy gminy Borki znikną dwie ulice 22 Lipca i jedna ulica II Armii Wojska Polskiego. Na razie nie wiadomo jednak, jakie nazwy pojawią się w ich miejsce. Wśród zaproponowanych nazw jest m.in…ulica Dobrej Zmiany i 500+.
Zmiana nazewnictwa ulic to konsekwencja wejścia w życie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Stanowi ona, że nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Czytaj : Samorządy przygotowują się do dekomunizacji nazw ulic

W gminie Borki do zmiany kwalifikują się trzy ulice: 22 Lipca (w Woli Osowińskiej), II Armii Wojska Polskiego i 22 Lipca (w Borkach).

Jak donosi serwis wp.pl w związku z koniecznością zmiany nazw ulic w gminie odbyły się zebrania sołeckie. Wójt gminy ogłosił też konsultacje społeczne, które trwać będą do 25 lipca. Dwa tygodnie po ich zakończeniu wójt poinformuje o ich wyniku. Na razie wiadomo, że wśród zaproponowanych do tej pory nowych nazw dla ulicy 22 Lipca znalazła się też taka, by przemianować ją na ulicę Dobrej Zmiany lub ulicę 500+. Sugestię taką miał zgłosić jeden z mieszkańców Woli Osowińskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • J.S., 2017-07-07 21:17:17

  Zanim mieszkańcy podejmą trafną decyzję proponuję żeby przyjechali na cmentarz II Armii do Zgorzelca, na którym leży prawie cztery tysiące 4 tysięcy poległych żołnierzy. . Nie wykluczone, że mogą się tam znajdować groby groby żołnierzy w/w gminy.
 • J.S., 2017-07-07 21:01:44

  Gdyby nie II Armia z pewnością mieszkańcy w/w miejscowości braliby 500+.
 • lico , 2017-07-06 15:22:59

  Gorączka ..lipcowej nocy.. Paranoja drąży .. nawet kamienie.