Ustawa dotycząca śląskiej mniejszości: Radni sejmiku poparli projekt

• Sejmik woj. śląskiego poparł obywatelski projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.
• Ślązacy spełniają wszystkie ustawowe kryteria mniejszości etnicznej.
• Nowelizacja dałoby mowie śląskiej podobne prawa, jakie wynikałyby z nadania jej statusu języka regionalnego.
Ustawa dotycząca śląskiej mniejszości: Radni sejmiku poparli projekt
Za uchwałą zagłosowało 26 radnych (fot.slaskie.pl/Tomasz Żak)

W uchwale radni woj. śląskiego napisali m.in. że Polska ma charakter regionalny, a siła państwa bierze się z silnych, dbających o swoją tożsamość i rozwój regionów. Zaakcentowali, że podkreślanie odmienności obywateli jest fundamentem nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego.

Uchwała to poparcie dla wspieranego m.in. przez Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) obywatelskiego projektu ustawy, który trafił do Sejmu w lipcu 2014 r. Jego pierwsze czytanie odbyło się w październiku 2014 r., ponieważ jednak w poprzedniej kadencji Sejmu nie wyczerpano związanej z nim procedury, w obecnej - jako projekt obywatelski - rozpatrywany jest od nowa.

W piątek projekt ten przedstawił w Sejmie przedstawiciel inicjatywy obywatelskiej, lider RAŚ Jerzy Gorzelik. W długiej debacie zamiar głosowania nad skierowaniem go do dalszych prac w komisjach zapowiedzieli posłowie PiS (przeciwni projektowi), PO oraz Nowoczesnej. Ponieważ wnioski za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu złożyły kluby PSL i Kukiz'15, głosowanie w tej sprawie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Projekt uchwały ws. oświadczenia udzielającego poparcia projektowi ustawy ws. śląskiej mniejszości etnicznej zgłosili na poniedziałkowe obrady Sejmiku Woj. Śląskiego radni rządzącej woj. śląskim koalicji PO-PSL-SLD-RAŚ.

W uzasadnieniu do uchwały radni przypomnieli m.in. że obywatelski projekt ustawy poparło ponad 140 tys. osób, a w Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 r. narodowość śląską zadeklarowało 847 tys. osób. Wskazali również, iż inicjatorem obywatelskiego projektu była Rada Górnośląska, skupiająca 11 śląskich organizacji i stowarzyszeń.

"Polska ma charakter regionalny. Siła naszego państwa bierze się z silnych, dbających o swoją tożsamość kulturową, tradycje i rozwój gospodarczy regionów. Pielęgnowanie tej różnorodności nie stanowi w żadnym wypadku zagrożenia dla Rzeczypospolitej Polskiej. Przeciwnie, podkreślanie odmienności kulturowej, językowej, etnicznej obywateli mieszkających RP jest fundamentem nowoczesnego - opartego na szacunku i tolerancji - społeczeństwa obywatelskiego" - napisali radni.

Za uchwałą zagłosowało 26 radnych - przedstawiciele wszystkich ugrupowań tworzących koalicję, także PSL, którego szef klubu Bronisław Karasek deklarował wcześniej, że radni Stronnictwa z woj. śląskiego "będą w pełni popierali tę ustawę". Przeciwni byli radni PiS - 11 głosów.

Przed rozpoczęciem sesji Sejmiku przedstawiciele koalicji zapowiedzieli swój apel podczas briefingu. Szef klubu radnych PO Jarosław Makowski mówił m.in. o "bezradności intelektualnej wobec tego, co działo się (w piątek) na sali sejmowej". Przytaczał wypowiedzi niektórych przeciwnych ustawie posłów PiS i Kukiz'15, cytował np. fragment wypowiedzi posła PiS Stanisława Pięty skierowanej do Gorzelika: "Przecież, panie przewodniczący, zarówno Korfanty, jak i Mackiewicz, oni kazaliby strzelać do was".

"To jest ten rodzaj debaty, na który absolutnie się nie godzimy. Ci wszyscy, którzy próbują nam wmówić, że ten, kto jest Polakiem, nie jest Ślązakiem, albo ten, kto jest Ślązakiem nie jest Polakiem, są w błędzie. To jest i Ślązak i Polak i Europejczyk, to nie jest tak, że te rzeczywistości się wykluczają; one się dopełniają" - podkreślił Makowski.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU