PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa krajobrazowa, prezydent RP: przepisy wejdą w życie

  • Bartosz Dyląg    15 maja 2015 - 11:44
Ustawa krajobrazowa, prezydent RP: przepisy wejdą w życie
Dzięki ustawie krajobrazowej Polska będzie ładniejsza? Fot. Pixbay

Bronisław Komorowski podpisał ustawę krajobrazową, która ma dać samorządom narzędzie w walce z chaosem reklamowym w przestrzeni miejskiej.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz uważa, że dzisiejszy podpis prezydenta wieńczy wieloletnie starania samorządów, instytucji i organizacji pozarządowych i stanowi ważny krok na drodze do wprowadzenia w naszym kraju europejskich standardów zarządzania przestrzenią publiczną.

- Dostajemy skuteczne narzędzia pozwalające nam na ograniczenie panującej dziś anarchii reklamowej. Oczekiwania mieszkańców stolicy w tym zakresie są bardzo duże - dlatego naszym priorytetem będzie jak najszybsze opracowanie odpowiednich regulacji i zaproponowanie ich przyjęcia radzie miasta. Myślę, że w perspektywie dwóch-trzech lat zaobserwujemy realną poprawę wyglądu naszego miasta - zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Na ustawę czekało wielu Polaków

Co oczywiste, z obecnego kształtu przepisów zadowolony jest też prezydent RP Bronisław Komorowski, który cieszy się, że wchodzi w życie ustawa, na którą czekało wielu Polaków.

- Od nas zależy, czy zostawimy naszym dzieciom ładniejszą Polskę, czy pozwolimy na rozprzestrzenianie się reklam - mówi Bronisław Komorowski.
 
Nie w pełni w kształtu podpisanej dziś ustawy jest z kolei zadowolony samorządowiec Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.

- W pracach nad ustawą krajobrazową Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Sejm i Senat wyniośle odrzuciły wielką liczbę wniosków stowarzyszeń i środowisk społecznych – twierdzi Kostrzewa-Zorbas.

Długa droga Ustawy krajobrazowej

Projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu przygotowała Kancelarię Prezydenta RP. Do Sejmu trafił on latem 2013 roku. 24 kwietnia br. ostateczna wersja ustawy, po uwzględnieniu licznych poprawek senatorów, została przyjęta przez posłów.

Rady gmin otrzymują możliwość uchwalania przepisów dotyczących reklamy zewnętrznej, niezależnych względem planów miejscowych, jak również nakładania stosownych opłat reklamowych za zajmowanie przestrzeni publicznej przez nośniki. Usprawniona została również kwestia egzekucji tych przepisów.

Kary za nielegalne reklamy będą wynosić czterdziestokrotność opłat reklamowych i będą zależały od stawek ustalonych przez gminy. Kary w pierwszej kolejności nakładane będą na podmioty, które umieściły reklamę, a jeśli ustalenie tego będzie niemożliwe ukarani będą właściciele nieruchomości, na których znajdują się nielegalne reklamy.

Ustawa wejdzie w życie 16 sierpnia 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • niewolnik, 2015-06-17 07:13:57

    i pętla sie zaciska
  • warszwski, 2015-05-29 14:27:33

    na taką ustawę czekała chyba tylko Pani Prezydent, śmietnik z reklamami w Warszawie trwa już tak długo i co Pani Prezydent z tym zrobiła, to nie jest pierwsza kadencja, a śmietnik został