PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa krajobrazowa - samorządy walczą o wprowadzenie poprawek

  • pt    7 kwietnia 2015 - 11:41
Ustawa krajobrazowa - samorządy walczą o wprowadzenie poprawek
Ustawa krajobrazowa miała dać samorządom narzędzia do przeciwdziałania degradacji otoczenia. Fot. Pixbay

Przyjęta niedawno przez Sejm tzw. ustawa krajobrazowa nie spełnia oczekiwań gmin, które liczyły, że dostaną narzędzie do przeciwstawienia się zalewowi reklamy zewnętrznej. Samorządy walczą o wprowadzenie poprawek.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła o rozczarowaniu samorządów kształtem przyjętej 20 marca przez Sejm ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, czyli tzw. ustawy krajobrazowej, podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Samorządowcy twierdzą, że w porównaniu z pierwotną wersją projektu uchwalony dokument bardzo się zmienił.

Samorządy, które oczekiwały, że dostaną przede wszystkim broń do walki z reklamą zewnętrzną twierdzą, że ustawa nie daje im takich możliwości.

- Wielkoformatowe reklamy to bolączka wielu polskich miast, ale zwłaszcza Warszawy – mówiła Gronkiewicz-Waltz. - Mieliśmy mieć szczęki z zębami, a zostały same dziąsła. Zęby ustawie wyrwano – dodała prezydent stolicy.

W opinii przedstawicieli JST jej przyjęcie w obecnej wersji oznaczać będzie, że w praktyce gminy dostaną wysoce ograniczone narzędzia regulacji reklamy zewnętrznej, a sposoby egzekucji tych regulacji będą znikome – zwłaszcza w przypadku reklam wielkoformatowych, ocenianych najbardziej krytycznie przez społeczeństwo.

W staraniach o zmiany w ustawie gminy współdziałają z organizacjami pozarządowymi i ekologicznymi, które również są w rozczarowane efektem prac Sejmu.

- Jako inicjatorzy kampanii społecznej "Wysoka Izbo! Posprzątaj reklamy!" musimy wyrazić rozczarowanie rezultatami prac. Wprowadzone zmiany budzą w nas zaniepokojenie z powodu drastycznego ograniczenia możliwości stosowania i egzekwowania prawnych regulacji funkcjonowania reklamy zewnętrznej – napisano w liście otwartym podpisanym m.in. przez stowarzyszenia "Ulepsz Poznań" i "Miasto Moje A w Nim", które współpracują z władzami Poznania i stolicy w staraniach o poprawki w ustawie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • polska, 2015-04-08 06:23:11

    Polska to jedna wielka wiocha... Reklamy reklamami, ale nasi obywatele na obczyźnie!!! To dopiero powinno być obwarowane jakimiś przepisami:)
  • antyurzednik, 2015-04-07 15:16:27

    Przy drogach powinien być zakaz, stawiania reklam, bo to zagraża kierowcą, gdyż znaki są słabiej dostrzegalne. A dla reklamodawców, czy wy nie możecie tych reklam robić z pewnym wyczuciem estetyki?