PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa krajobrazowa swoje, miasto swoje. Gliwice: “Chaos reklamowy wymknął się spod kontroli”

  • 24gliwice.pl    9 marca 2018 - 10:53
Ustawa krajobrazowa swoje, miasto swoje. Gliwice: “Chaos reklamowy wymknął się spod kontroli”
Bałagan reklamowy w Gliwicach widoczny jest w wielu miejscach (fot.24gliwice.pl)

Gliwice nie zamierzają wdrażać przepisów tzw. ustawy krajobrazowej, bo jak twierdzi tamtejszy magistrat, dobrze funkcjonują te obecne, ujęte w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, a problemem jest samowolka.
  • W kwestii chaosu reklamowego próba wywarcia wpływu na urzędników najczęściej prowadzi do prostej konkluzji: skoro przepisy są tak dobre, to dlaczego wciąż jest tak źle?
  • Niestety bez faktycznych chęci i woli przeprowadzenia zmian, problemu nie rozwiążą żadne regulacje prawne.

– Jak można tego nie zauważać? Potężna i niekontrolowana ilość “reklam” w Gliwicach już dawno wymknęła się spod kontroli – pisze mieszkaniec, który postanowił interweniować w tej sprawie w magistracie.

Najpierw wysłał serię zdjęć, w której prezentuje oblepione reklamową samowolką ściany, słupy i płoty na ul. Daszyńskiego. Później z prośbą o komentarz zwrócił się do naczelników wydziałów UM.

- Niestety, problemy z reklamą, chaotyczną i nieuporządkowaną, wynikają z samowoli budowlanej, której egzekucja należy do organu nadzoru budowlanego - informuje Tatiana Marcinów, nnaczelnik wydziału architektury i budownictwa. - Z przykrością stwierdzam, że w przypadku banerów reklamowych wygląd otoczenia zależy w dużej mierze od pomysłu i inwencji przedsiębiorców. Przyjęcie w Gliwicach uchwały regulującej zasady i warunki sytuowania m.in. reklam, nie gwarantuje uzyskania oczekiwanych efektów wizerunkowych w przestrzeni publicznej w zakresie tego typu reklam - dodaje.

- Rzeczywiście odpowiedzialność za brak egzekwowania przepisów ponosi Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Jestem rozczarowany jego postawą w walce z nielegalnymi reklamami i rozumiem zdanie gliwickiego magistratu. Niestety, nie do końca się z nim zgadzam – komentuje Jakub Kowalski z gliwickiego serwisu Gruba Tektura. - Ostatecznie to komu, jak nie włodarzom, powinno zależeć na wyglądzie własnego miasta? Oczekiwanie na samoistne rozwiązanie problemu reklam to proszenie się o estetyczną katastrofę - przekonuje Kowalski.

O wdrożenie przepisów ustawy krajobrazowej wnioskował w ubiegłym roku także radny Jan Pająk (KdGZF).

- Gliwice są obsypane reklamami i banerami, które tylko szpecą miasto. Wiele miast ten problem już rozwiązało właśnie dzięki ustawie krajobrazowej. Można zaczerpnąć dobre pomysły i rozwiązania z uchwał, które zostały już przyjęte przez inne miasta - proponował w piśmie do wiceprezydenta Piotra Wieczorka.

- Regulacje dotyczące reklam mogą wiązać się ze znacznymi nakładami (w tym kadrowymi) i zmianami organizacyjnymi, w pierwszej kolejności należy sprawdzić i przeanalizować jak funkcjonują rozwiązania w miastach, gdzie takie uchwały zostały podjęte - odpowiadał w lutym 2016 roku Piotr Wieczorek.

I choć wiceprezydentowi można zarzucić urzędniczą spychologię, to nie można odmówić racji w chłodnej ocenie samej ustawy. Dwa lata temu, gdy wchodziła w życie, mówiono o wielkim cięciu i uwolnieniu polskiego krajobrazu od kiczu i bałaganu. Wdrażanie ustawy idzie jednak jak po grudzie, a na drodze stają nie tylko lokalni przedsiębiorcy, ale też… urzędy wojewódzkie (zakwestionowały m.in. uchwały Ciechanowa i Łodzi).

Czytaj też: Ustawa krajobrazowa ma już dwa lata. I wciąż pozostaje… eksperymentem×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.