PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa metropolitalna: Bez rozporządzeń uchwały i konsultacje ws. metropolii nieważne

  • AW    8 kwietnia 2016 - 14:45
Ustawa metropolitalna: Bez rozporządzeń uchwały i konsultacje ws. metropolii nieważne
87 proc. ankietowanych Chorzowian chce przynależności do Związku Metropolitalnego. I co z tego? (fot.facebook)

• Katowice, Gliwice, Chorzów, Ruda Śląska, Bytom czy Zabrze mogą spodziewać się unieważnienia uchwał ws. przyszłej metropolii.
• Zdaniem nadzoru prawnego wojewody śląskiego, władze śląskich miast wyszły przed szereg przyjmując uchwały i ogłaszając konsultacje społeczne w tym temacie.
• Z takimi działaniami powinny poczekać na rozporządzenia do ustawy. Problem w tym, że rozporządzeń nie ma i szybko nie będzie.
Przypomnijmy, 4 kwietnia w Chorzowie zakończyły się dwutygodniowe konsultacje społeczne dotyczące wstąpienia Chorzowa do metropolii. Na tak opowiedziało się 799 osób, 43 były przeciwne, a 78 wstrzymało się od głosu. Chorzowscy radni upoważnili prezydenta miasta do podjęcia działań zmierzających do utworzenia związku metropolitalnego. Wcześniej stosowne uchwały przyjęli radni Gliwic, Zabrza, Katowic, Bytomia czy Rudy Śląskiej.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, Śląski Urząd Wojewódzki twierdzi, że konsultacje były bezprawne i zapowiada unieważnienie uchwał. Dlaczego?

- Pada pytanie do mieszkańców o to, czy chcą związku metropolitalnego, ale nie wiadomo, kto ma go tworzyć. Nie ma decyzji w tej sprawie. Najpierw rząd musi zdecydować, które miasta wejdą do związku, a potem należy pytać mieszkańców o opinię. Taka powinna być właściwa kolejność - mówi „GW” Krzysztof Nowak, dyrektor wydziału nadzoru prawnego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Problem w tym, że mimo iż ustawa o związkach metropolitalnych weszła w życie 1 stycznia, wciąż nie ma do niej aktów wykonawczych. Co więcej, wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że rozporządzeń tych szybko nie będzie. Zdaniem MSWiA ustawa metropolitalna przyjęta przez poprzedni rząd jest „fatalna”.

- Uchwalona w poprzedniej kadencji parlamentu Ustawa o związkach metropolitalnych jest niedopracowana i dlatego wymaga nowelizacji - powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.

W opinii przedstawicieli PiS, ustawa w dotychczasowej formie nie sprzyja zrównoważonemu rozwojowi, preferuje kilka największych ośrodków miejskich w kraju i tym samym prowadzi do pogłębiania różnic.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jancz, 2016-04-11 09:25:08

    "Na tak opowiedziało się 799 osób, 43 były przeciwne, a 78 wstrzymało się od głosu". Też mi konsultacje! 799 osób na 110-tysięczne miasto. Czyli metropolitalny "kit". Po co to komu? Tym, którzy znajdą tam posady z partyjnego PO-wskiego klucza? Czy nie można inaczej, bez tej nowej... struktury biurokratycznej? Mieli osiem lat i przespali, teraz pośpiech. W programie PiS-u tego nie było, więc trudno mieć pretensje, że nie traktuje sprawy związków metropolitalnych priorytetowo.  rozwiń