PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa metropolitalna konieczna dla rozwoju Śląska

  • wnp.pl    29 czerwca 2015 - 08:08
Ustawa metropolitalna konieczna dla rozwoju Śląska
(fot. Ania Mendrek/Flickr, licencja Creative Commons)

Niezbędne jest przyjęcie ustawy metropolitalnej, którą jednak blokują prezydenci i burmistrzowie miast - mówi wnp.pl Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej (RIG) w Katowicach, były wiceminister gospodarki.
- Jedną z poważniejszych przeszkód utrudniających szybszy rozwój Aglomeracji Górnośląskiej jest funkcjonowanie obok siebie wielu miast, których plany rozwoju nie są ze sobą koordynowane. Dlatego niezbędne jest przyjęcie ustawy metropolitalnej, która wprowadziłaby zmiany polegające na połączeniu miast w jeden organizm miejski (na wzór ustawy o rozwoju Warszawy) lub przynajmniej (jako etapu przejściowego) na utworzeniu ustawowego, obligatoryjnego związku miast (na wzór ustawy o związku regionalnym Ruhry obowiązującej na zbliżonym obszarze ilości miast Zagłębia Ruhry), bądź tzw. powiatu metropolitalnego - mówi wnp.pl Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej (RIG) w Katowicach, były wiceminister gospodarki.

Jak zapewnia, to umożliwi w centralnym obszarze woj. śląskiego wspólne działania związane głównie z zagospodarowaniem przestrzennym i gospodarką komunalną, umożliwiłoby też skorzystanie z niewykorzystanych do tej pory szans na rozwój regionu.

Podkreśla jednocześnie, że wraz z ułatwieniami dla Aglomeracji Górnośląskiej powinny zostać przyjęte programy rozwojowe dla pozostałych terenów województwa śląskiego, jak obszary wokół Bielska-Białej, Rybnika i Częstochowy.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.