PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa metropolitalna przyjęta. Radość na Śląsku?

 • Agnieszka Widera/PAP    25 września 2015 - 12:10
Ustawa metropolitalna przyjęta. Radość na Śląsku?

Sejm przyjął ustawę o związkach metropolitalnych. - To szansa na skuteczniejsze zarządzanie regionem - nie kryje radości Wojciech Saługa, marszałek śląski.
Takimi słowami marszałek Saługa podzielił się - jego zdaniem - radosną nowiną o uchwaleniu przez Sejm ustawy metropolitalnej. Ustawa metropolitalna dotyczy Śląska, Trójmiasta, Poznania, Wrocławia i innych polskich dużych ośrodków miejskich.

Jacek Brzezinka zamieścił nawet zdjęcie z głosowania.

 

Jeszcze w czwartek wieczorem (24 września) projekt ustawy metropolitalnej ponownie trafił do sejmowych komisji: administracji i cyfryzacji oraz samorządu terytorialnego.  Posłowie mieli podzielone zdania, tak jak wcześniej samorządowcy. Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich zwracał uwagę na wątpliwości jakie budził pierwotnie zaproponowany sposób powoływania organu uchwałodawczego związku metropolitalnego. Z kolei Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego podkreślało, że samorządy mogą się stać członkami związku metropolitalnego wbrew swoje woli.

W piątek został przyjęty projekt z poprawkami sugerowanymi przez stronę samorządową.

Sprawę skomentował na Twitterze także Rafał Kerger, redaktor naczelny Portalsamorzadowy.pl.

Związek metropolitalny czyli co?

Związek metropolitalny ma być - zgodnie z ustawą - zrzeszeniem jednostek samorządu terytorialnego położonych w danym obszarze metropolitalnym. W skład związku metropolitalnego wchodzą: gminy położone w granicach obszaru metropolitalnego i powiaty, na obszarze których leży co najmniej jedna gmina położona w granicach obszaru metropolitalnego.

Za obszar metropolitalny w rozumieniu ustawy rozumie się spójną pod względem przestrzennym sferę oddziaływania miasta, będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa, zamieszkałą przez co najmniej 500 tysięcy mieszkańców.

Związek metropolitalny wykonuje zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju obszaru związku, publicznego transportu zbiorowego na obszarze związku; współdziałania w ustalania przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku metropolitalnego.KOMENTARZE (4)

 • normalny, 2015-09-26 01:45:19

  Do POLAK: niektórym z warszawki wydaje się, że są polakami a wystarczy spojrzeć w przeszłość, kto zbudował kolej tramwaje mosty w stolicy i wygonił konie na służewiec
 • Ślązak, 2015-09-25 20:42:18

  Do POLAK: Ty przede wszystkim nie Polak, a idiota.
 • Polak, 2015-09-25 19:45:19

  Do POLAK: idiota