PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa metropolitalna w stanie agonalnym

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    26 sierpnia 2010 - 06:11
Ustawa metropolitalna w stanie agonalnym

Projekt ustawy metropolitalnej, mimo że gotowy, nie wejdzie w życie. Przeciwne są mu m.in. samorządy różnych regionów. Dlatego możliwe, że powstanie kilka odrębnych propozycji dla różnych metropolii.
Zdaniem szefa MSWiA Jerzego Millera nie ma szans, by jakakolwiek propozycja została przyjęta przed jesiennymi wyborami samorządowymi. Uważa on, że trzeba spokojnie poczekać do wyborów i zabrać się do pracy na początku przyszłego roku – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dwa lata temu w martwym punkcie utknął projekt ustawy aglomeracyjnej, która miała regulować funkcjonowanie metropolii w całym kraju. Propozycję przygotowało MSWiA, ale nie zaopiniowała jej Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Kością niezgody była m.in. kwestia, jakie obszary mogą być uznane za metropolię.

Według wiceministra MSWiA Tomasza Siemoniak projekt przepadł, bo nie ma zgody wśród samorządów, a opiera się on na tym, że wszystkie rodzaje samorządów się ze sobą dogadują. Jeśli nie robią tego na etapie projektu, to trudno go dalej forsować. Zaznaczył, że gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego, ma konstytucyjną ochronę swojej niezależności – jeśli się na coś nie zgadza nie można jej siłą do czegoś zmusić.

Pruszków od razu zapowiedział, że nie ma mowy, że w jakiejś formie porozumie się z Warszawą w sprawach metropolitalnych i tak było też w bardzo wielu miejscach. W Trójmieście nawet nie było zgody, co do tego, jak ma się nazywać ta metropolia – Gdańska czy Trójmiejska.

Niechętni ustawie tworzącej obszary metropolitalnej byli też politycy PSL. Argumentowali, że Polska potrzebuje zrównoważonego rozwoju (w tym rozwoju obszarów wiejskich), a nie rozwoju opartego na kilku wielkich metropoliach.

W związku z zaistniałą sytuacją śląscy posłowie PO postanowiliprzygotować własny projekt, który będzie dotyczył tylko Katowic wraz z okolicznymi miastami. Zostanie on zaprezentowany jesienią.

Szef MSWiA nie wyklucza, że będzie ustawa metropolitalna tylko dla Śląska, bo Polska jest różna, w związku z tym potrzebne są rozwiązania dostosowane do odmiennych warunków lokalnych.
Według wstępnych założeń miasta tworzące aglomerację śląską weszłyby w skład powiatu metropolitalnego, który przejąłby zarządzanie w sprawach wspólnych dla całego terenu.

Prezydent Katowic Piotr Uszok ubolewa, że ustawa metropolitalna dotycząca całego kraju jest w agonalnym stanie. Wynika to z braku woli i determinacji, by przyjąć te rozwiązania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.