PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa na wielką wodę

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 maja 2010 - 06:36
Ustawa na wielką wodę

Będą przepisy ułatwiające wywłaszczenia z terenów zalewowych. Czy pisana na szybko ustawa nie sprowadzi na nas dodatkowych kłopotów?
Jest gotowy projekt specjalnej ustawy, która ma znacznie ograniczyć straty wynikłe z powodzi. Odbiera też część kompetencji samorządom. Oficjalnie, by zdjąć z nich odpowiedzialność – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowe przepisy mają przyspieszyć wywłaszczenia z terenów zalewowych. Po decyzji wojewody lub marszałka województwa grunt będzie wywłaszczany. Wartość odszkodowania będzie negocjowana w osobnym trybie.

Niektórzy na projekt patrzą z rezerwą, bo problem nie leży w przepisach, lecz w braku pieniędzy. Ministrowie infrastruktury i środowiska wspólnie będą lobbować za zmianami w prawie o zagospodarowaniu przestrzennym. Chcą, aby odtąd samorządy musiały zdobywać w regionalnych zarządach gospodarki wodnej akceptację dla tworzonych planów zagospodarowania. Dziś taka opinia nie jest dla samorządu wiążąca.

Decyzje o tym, czy i gdzie budować, podejmowaliby prezesi regionalnych zarządów gospodarki wodnej, podlegający prezesowi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Takie rozwiązanie zdejmie odpowiedzialność z lokalnych władz – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • nestor56, 2010-05-24 13:18:45

    Znowu ustawa będzie tak skonstruowana aby uderzyć tych ludzi co wybudowali swoje domy na terenach gdzie występuje powódź, ale oni wybudowali tam za zgodą "PAŃSTWA". Winni szaraki politycy cacy!!!!!!!!!!