Ustawa na wielką wodę

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 24-05-2010
  • drukuj
Będą przepisy ułatwiające wywłaszczenia z terenów zalewowych. Czy pisana na szybko ustawa nie sprowadzi na nas dodatkowych kłopotów?
Ustawa na wielką wodę

Jest gotowy projekt specjalnej ustawy, która ma znacznie ograniczyć straty wynikłe z powodzi. Odbiera też część kompetencji samorządom. Oficjalnie, by zdjąć z nich odpowiedzialność – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowe przepisy mają przyspieszyć wywłaszczenia z terenów zalewowych. Po decyzji wojewody lub marszałka województwa grunt będzie wywłaszczany. Wartość odszkodowania będzie negocjowana w osobnym trybie.

Niektórzy na projekt patrzą z rezerwą, bo problem nie leży w przepisach, lecz w braku pieniędzy. Ministrowie infrastruktury i środowiska wspólnie będą lobbować za zmianami w prawie o zagospodarowaniu przestrzennym. Chcą, aby odtąd samorządy musiały zdobywać w regionalnych zarządach gospodarki wodnej akceptację dla tworzonych planów zagospodarowania. Dziś taka opinia nie jest dla samorządu wiążąca.

Decyzje o tym, czy i gdzie budować, podejmowaliby prezesi regionalnych zarządów gospodarki wodnej, podlegający prezesowi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Takie rozwiązanie zdejmie odpowiedzialność z lokalnych władz – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Znowu ustawa będzie tak skonstruowana aby uderzyć tych ludzi co wybudowali swoje domy na terenach gdzie występuje powódź, ale oni wybudowali tam za zgodą "PAŃSTWA". Winni szaraki politycy cacy!!!!!!!!!!

nestor56, 2010-05-24 13:18:45 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU