PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o administracji podatkowej, urzędy skarbowe: Będzie lepsza obsługa podatników

  • bad    10 czerwca 2015 - 14:21
Ustawa o administracji podatkowej, urzędy skarbowe: Będzie lepsza obsługa podatników
Zmiana przepisów ma sprawić, że urzędy skarbowe staną się przyjaźniejsze podatnikom. Fot. US w Kłodzku

W Senacie trwają prace nad ustawą o administracji podatkowej. Diametralnie ma zmienić się podejście urzędów skarbowych do podatnika.
Projekt ustawy przewiduje m.in. wprowadzenie asystenta pomagającego przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą, centra obsługi i usprawnienie wydawania interpretacji podatkowych. Dzięki zmianom administracja podatkowa ma być nowocześniejsza i lepiej przygotowana do obsługi klientów.

Centra obsługi

Wsparcie podatnika w zakresie samodzielnego, prawidłowego i dobrowolnego wypełniania obowiązków podatkowych będzie się odbywać m.in. poprzez centra obsługi. Ich pracownicy, niezależnie od właściwości miejscowej organu podatkowego, będą przyjmować podania i deklaracje, wydawać zaświadczenia, udzielać wyjaśnień w zakresie przepisów prawa podatkowego – w tym także podmiotom, które zamierzają dopiero podjąć działalność gospodarczą.

Czytaj też: Urząd Skarbowy, podatki, PIT: do wygrania samochody i tablety

Przykładowo podatnik podatku akcyzowego będzie mógł złożyć deklaracje podatkowe w każdym urzędzie skarbowym, a ten przekaże je do właściwego naczelnika urzędu celnego. Podobne rozwiązania będą odnosiły się do zadań realizowanych przez ZUS. Płatnik składek na ubezpieczenie społeczne będzie mógł złożyć w dowolnym urzędzie skarbowym dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe związane z ubezpieczeniem społecznym.

Asystent podatnika

Z kolei zadaniem asystenta podatnika będzie pomoc mikroprzedsiębiorcom rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej. Chodzi m.in. o nawiązywanie kontaktu z nowo powstałymi przedsiębiorcami, udzielanie im informacji na temat wypełniania zeznań i deklaracji podatkowych czy udzielanie pomocy w indywidualnych sprawach podatnika, w tym dotyczących wyboru formy opodatkowania.

Asystenci będą świadczyć pomoc do 18 miesięcy od dnia wydania im potwierdzenia nadania NIP (numeru identyfikacji podatkowej).

Lepsze interpretacje podatkowe i informacje dla podatników

Aby zapewnić poprawę jakości wydawanych indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego, z izb skarbowych, w których funkcjonują obecnie biura Krajowej Informacji Podatkowej, zostanie wyodrębniony organ wyspecjalizowany w wydawaniu ww. interpretacji, tj. Biuro Krajowej Informacji Podatkowej. Jego dyrektor uzyska status organu podatkowego.

Projekt przewiduje ponadto prowadzenie zakrojonej na szeroką skalę działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie prawa podatkowego. Jego elementem będą np. nowe formy komunikacji z podatnikami w ramach Programu e-Podatki oraz przy wykorzystaniu prowadzonej w formie elektronicznej Bazy Wiedzy Administracji Podatkowej. Dzięki bazie każdy podatnik otrzyma jednolitą informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, niezależnie od jego miejsca zamieszkania.

Zgodnie z planami ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. z wyjątkiem przepisów dotyczących obsługi i wsparcia w centrach obsługi, które zaczną obowiązywać 1 września 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.