Ustawa o broni i amunicji: Posłowie Kukiz'15 proponują zmiany

• Projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji został złożony przez Kukiz'15 do marszałka Sejmu.
• Zakłada on wydawanie pozwolenia na posiadanie broni przez starostów lub prezydentów miast na prawach powiatu.
• Przewiduje też stworzenie ogólnopolskiego, komputerowego systemu ewidencjonowania pozwoleń na broń.

Ustawa o broni i amunicji: Posłowie Kukiz'15 proponują zmiany
Autorzy zmian przekonują, że doprowadzą one do odtworzenia polskiego przemysłu wytwarzania broni strzeleckiej oraz amunicji. (fot. pixabay)

Zgodnie z projektem, pozwolenie na posiadanie broni, mieliby wydawać starostowie lub prezydenci miast na prawach powiatu, a nie jak obecnie policja. "Taka zmiana odciąży policję z zadań natury administracyjno-biurowej, uwalniając jej siły oraz środki dla realizacji zasadniczych zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i ładu w przestrzeni publicznej" - czytamy w uzasadnieniu projektu Kukiz'15.

Dodatkowo - według Kukiz'15 - przeniesienie organu wydającego pozwolenia na posiadanie broni ze szczebla wojewódzkiego na szczebel powiatowy przybliży go do obywatela.

Autorzy projektu podkreślają, że praktyka wydawania pozwoleń opiera się w obecnej sytuacji prawnej na arbitralnej uznaniowości organu decydującego - w efekcie każda z komend policji, wydających pozwolenia, kieruje się własnymi interpretacjami i identyczne w treści podania tej samej osoby, mogą być w różnych częściach kraju rozpatrzone odmiennie.

Według projektu, pozwolenia na posiadanie broni mają być podzielone na poziomy dostępu, związane z poziomami kompetencji posiadacza broni - im jest ona większa, tym więcej rodzajów broni może on posiadać. Autorzy projektu proponują następujące poziomy dostępu: pierwszy (obywatelska karta broni) - broń gazowa, niektóre rodzaje broni bocznego zapłonu i strzelby; drugi (pozwolenie na broń) - broń dopuszczona do posiadania przez osoby cywilne; trzeci (pozwolenie na broń, rozszerzone) - poziom drugi, plus prawo do noszenia broni krótkiej w ukryciu w miejscach publicznych.

Czytaj też: Samorządy będą miały mniejsze wpływy przy zgromadzeniach publicznych

Jednocześnie - zgodnie z przepisami unijnymi - utrzymano konieczność przedstawienia uzasadnionego powodu posiadania broni, podając przy tym przykładowy katalog powodów posiadania, uznanych za uzasadnione.

Projekt precyzyjnie określa też przesłanki wykluczające możliwość posiadania broni - bycie karanym za pewne przestępstwa, występowanie określonych stanów chorobowych lub istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego, zbyt młody wiek, brak stałego miejsca zamieszkania.

Projekt zakłada także stworzenie ogólnopolskiego, jednolitego komputerowego systemu ewidencjonowania wszystkich pozwoleń na broń i wszystkich egzemplarzy broni, oraz wszystkich transakcji sprzedaży, co - według Kukiz'15 - umożliwi tworzenie wymaganej prawem międzynarodowym indywidualnej historii każdego egzemplarza broni.

"Dostęp Polaków do broni jest wprost wpisany w pojęcie polskiego patriotyzmu. Zawsze gdy w Polsce odradzał się patriotyzm, powodowało to wzrost zainteresowania bronią - sytuację taką obserwujemy także obecnie" - czytamy w uzasadnieniu projektu. Jak podkreślono, w dobie armii zawodowej, która sama nie jest w stanie obronić kraju przed agresją, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej infrastruktury inżynieryjno-technicznej, a także posiadanie odpowiednio wyszkolonych w umiejętności posługiwania się bronią obywateli.

Autorzy zmian przekonują, że doprowadzą one do odtworzenia polskiego przemysłu wytwarzania broni strzeleckiej oraz amunicji, który obecnie przeżywa wielkie trudności i grozi mu całkowity upadek.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do kosza z takimi pomysłami.

Jola, 2016-11-22 22:38:20 odpowiedz

Do Wybory za pasem.: Nic dodać, nic ująć.

Prawo to nie przywilej, 2016-11-18 07:59:43 odpowiedz

Prawo do obrony siebie, swoich bliskich i swojego mienia jest NATURALNYM I NIEZBYWALNYM PRAWEM każdego Człowieka!!! Z tego prawa wprost wypływa PRAWO DO POSIADANIA BRONI PALNEJ i nie tylko palnej! Tutaj nie może być mowy o jakiejkolwiek uznaniowości państwa i wydawaniu pozwoleń dla realizacji tego p...rawa!!! Państwo, które nie respektuje tego PRAWA jest państwem opresyjnym i w żaden sposób nie jest państwem praworządnym ani tym bardziej sprawiedliwym!!! rozwiń

Wybory za pasem., 2016-11-17 15:38:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU