Ustawa o dochodach samorządów: 6-latki będą objęte subwencją

• Do końca listopada ma być gotowy poselski projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
• Rząd nie szykuje jednak żadnej rewolucji. Jak mówi poseł PiS Marzena Machałek, nowelizacja ma na celu przede wszystkim objąć 6-latków subwencją oświatową.
Ustawa o dochodach samorządów: 6-latki będą objęte subwencją
6-latki nie mogą być objęte subwencją, ale nowelizacja ustawy to zmieni. (fot. flickr)

Obecnie wśród zadań subwencjonowanych nie ma edukacji przedszkolnej, ale to ma się zmienić już od przyszłego roku. Takie jest założenie projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, nad którym w tej chwili pracują posłowie. Dzieci 6-letnie będą objęte subwencją niezależnie, czy uczą się w przedszkolach, czy szkołach. 

– Projekt nowelizacji jest oczywiście połączony z reformą edukacji, ponieważ chcemy objąć dzieci 6-letnie subwencją. Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zmieni fakt, że dzieci w przedszkolach do tej pory nie mogły być objęte subwencją, a teraz będą nią objęte niezależnie, czy są w przedszkolach, czy w szkole – mówi Marzena Machałek (PiS), zastępca przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Jak dodaje, kwota subwencji przypadająca na dziecko powinna wynieść około 4 300 zł.

Już wcześniej posłowie PO i PSL postulowali o zwiększenie dotacji dla 6-latków, ale MEN uznało, że objęcie subwencją będzie korzystniejsze dla samorządów. Zdanie to podziela Machałek.

Czytaj też: Marzena Machałek: Z powodu reformy zwolnień nie będzie

– Subwencja daje większą elastyczność działania, natomiast dotacja jest bardziej sztywną formą finansowania. Od lat wiele środowisk domaga się, żeby w ogóle wszystkie dzieci w wychowaniu przedszkolnym objąć subwencją, co jest oczywiście finansowo niemożliwe – mówi posłanka.

Machałek dodaje, że w ustawie budżetowej subwencja jest przewidziana na dzieci 6-letnie, natomiast należy zmienić ustawę o dochodach JST, by było możliwe przekazanie tych pieniędzy samorządom.

Na pytanie, czy projekt nowelizacji będzie miał jeszcze jakiś inny wpływ na funkcjonowanie budżetów JST, Machałek odpowiada, że głównie chodzi o subwencję dla 6-latków. Czy jednak będzie to jedyna zmiana, przekonamy się, gdy projekt ujrzy światło dziennie. Ma być on gotowy do 29 listopada, aby zmiany mogły wejść w życie od 1 stycznia 2017.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU