PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o dochodach samorządów: 6-latki będą objęte subwencją

  • MN    23 listopada 2016 - 22:47
Ustawa o dochodach samorządów: 6-latki będą objęte subwencją
6-latki nie mogą być objęte subwencją, ale nowelizacja ustawy to zmieni. (fot. flickr)

• Do końca listopada ma być gotowy poselski projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
• Rząd nie szykuje jednak żadnej rewolucji. Jak mówi poseł PiS Marzena Machałek, nowelizacja ma na celu przede wszystkim objąć 6-latków subwencją oświatową.
Obecnie wśród zadań subwencjonowanych nie ma edukacji przedszkolnej, ale to ma się zmienić już od przyszłego roku. Takie jest założenie projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, nad którym w tej chwili pracują posłowie. Dzieci 6-letnie będą objęte subwencją niezależnie, czy uczą się w przedszkolach, czy szkołach. 

– Projekt nowelizacji jest oczywiście połączony z reformą edukacji, ponieważ chcemy objąć dzieci 6-letnie subwencją. Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zmieni fakt, że dzieci w przedszkolach do tej pory nie mogły być objęte subwencją, a teraz będą nią objęte niezależnie, czy są w przedszkolach, czy w szkole – mówi Marzena Machałek (PiS), zastępca przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Jak dodaje, kwota subwencji przypadająca na dziecko powinna wynieść około 4 300 zł.

Już wcześniej posłowie PO i PSL postulowali o zwiększenie dotacji dla 6-latków, ale MEN uznało, że objęcie subwencją będzie korzystniejsze dla samorządów. Zdanie to podziela Machałek.

Czytaj też: Marzena Machałek: Z powodu reformy zwolnień nie będzie

– Subwencja daje większą elastyczność działania, natomiast dotacja jest bardziej sztywną formą finansowania. Od lat wiele środowisk domaga się, żeby w ogóle wszystkie dzieci w wychowaniu przedszkolnym objąć subwencją, co jest oczywiście finansowo niemożliwe – mówi posłanka.

Machałek dodaje, że w ustawie budżetowej subwencja jest przewidziana na dzieci 6-letnie, natomiast należy zmienić ustawę o dochodach JST, by było możliwe przekazanie tych pieniędzy samorządom.

Na pytanie, czy projekt nowelizacji będzie miał jeszcze jakiś inny wpływ na funkcjonowanie budżetów JST, Machałek odpowiada, że głównie chodzi o subwencję dla 6-latków. Czy jednak będzie to jedyna zmiana, przekonamy się, gdy projekt ujrzy światło dziennie. Ma być on gotowy do 29 listopada, aby zmiany mogły wejść w życie od 1 stycznia 2017.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.