PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o dokumentach publicznych. Projekt trafił do podkomisji

  • PAP/KDS    7 lutego 2018 - 15:41
Ustawa o dokumentach publicznych. Projekt trafił do podkomisji
Jak podało Centrum Informacyjne Rządu - nowe przepisy mają doprowadzić do powstania skutecznego systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych. (fot. mswia.gov.pl)

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Społecznych (ASW) w środę (7.02) skierowała rządowy projekt ustawy o dokumentach publicznych do dalszych prac w podkomisji.
  • Jak podało Centrum Informacyjne Rządu - nowe przepisy mają doprowadzić do powstania skutecznego systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych.
  • Czy zmiana przepisów spowoduje wzrost cen dokumentów? 
  • Przedstawiciele resoru administracji, zapewniają, że choć ich wytworzenie będzie droższe, to strona zamawiająca nie odczuje podwyżki. 

Projekt został przyjęty przez rząd w grudniu ubiegłego roku. Zgodnie z proponowanymi przepisami minister spraw wewnętrznych i administracji ma być odpowiedzialny za kształtowanie polityki bezpieczeństwa dokumentów publicznych i zapewnienie funkcjonowania systemu ich bezpieczeństwa.

Wiceminister w MSWiA Paweł Majewski mówił, że minister spraw wewnętrznych i administracji bierze na siebie odpowiedzialność za uporządkowanie sfery, która do tej pory nie była przez lata uporządkowana. Jak zaznaczył, chodzi o dokumenty publiczne, które obecnie są wydawane przez różne podmioty oraz nie mają wspólnego rejestru wzorów.

Stworzenie takiego rejestru, dostępnego on-line dla każdego obywatela, przewidują proponowane przepisy. Znalazłyby się w nim nie tylko wzory obowiązujących dokumentów publicznych z ich opisem, ale także z opisem podstawowych zabezpieczeń i sposobu weryfikacji ich autentyczności. Projektodawcy uważają, że pomoże to zmniejszyć przestępczość związaną z używaniem fałszywych dokumentów.

Czytaj więcej: Rękojmia wiary publicznej dokumentów nie zabrania weryfikacji ich poprawności

Majewski uzasadniając projekt przypomniał, że wśród ponad miliona przestępstw kryminalnych popełnianych rocznie, 6 proc. to przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, zaś w grupie przestępstw gospodarczych tego typu przestępstwa stanowią 40 proc.

- W skali roku mamy do czynienia z ok. 60 tys. przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów - mówił wiceminister. Dodał również, że sfałszowane dokumenty służą często do popełniania innych przestępstw. Poinformował także, że według Związku Banków Polskich udaremniono próby wyłudzeń na podstawie sfałszowanych dokumentów na kwotę 300 mln zł.

Mają to zmienić m.in. nowe przepisy - w projekcie określono, że wszystkie blankiety dokumentów publicznych najistotniejszych ze względu na bezpieczeństwo państwa będą wytwarzane przez jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, której przedmiotem działalności jest wytwarzanie blankietów dokumentów i druków zabezpieczonych.

Poseł Józefa Hrynkiewicz (PiS) na posiedzeniu komisji pytała m.in. o to, dlaczego w dokumencie nie znalazły się karty wyborcze, które są jednym z ważniejszych dokumentów w demokratycznym państwie.

- Jeśli te karty wyborcze będą emitowane w różnych miejscach, przez różnych emitentów, w różnych warunkach - to oczywiście istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będą one także produkowane niekoniecznie zgodnie ze wszystkimi regułami - mówiła poseł Hrynkiewicz.

- Projekt jest inicjatywą rządową, a rząd nie ma jakby możliwości takiej inicjatywy, jeśli chodzi o zmiany w kodeksie wyborczym - odpowiedział Majewski.

Z kolei Jerzy Meysztowicz (N) pytał o to, czy wprowadzenie nowych przepisów nie spowoduje wzrostu cen niektórych dokumentów. ×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.