PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o drogach publicznych (art. 13b): Opłaty za parkowanie powinny być w gestii rady miasta?

  • Bartosz Dyląg    2 września 2016 - 10:37
Ustawa o drogach publicznych (art. 13b): Opłaty za parkowanie powinny być w gestii rady miasta?

W przypadku miast turystycznych główny problem z parkowaniem i wymuszeniem rotacji parkowania jest w soboty i niedziele - zaznacza Jacek Karnowski, prezydent Sopotu (fot.: youtube)

• Samorządy chcą, by rada miasta mogła określać, w jakie dni można pobierać opłaty za parkowanie
• Problem jest w soboty i niedziele w miejscowościach turystycznych, które - wg ustawy - nie mogą wtedy brać pieniędzy za parkowanie.
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski zwraca uwagę, że samorządom doskwiera zapis w ustawie o drogach publicznych (art. 13b), dotyczący możliwości pobierania opłat za parkowanie tylko w dni robocze.

– Na pewno wyklucza to pobieranie opłat w niedziele, ale czyni dyskusyjnym pobieranie opłat w soboty. Mamy ostatnio interpretację, że wtedy także nie powinno się tego robić – mówi Karnowski.

Prezydent Karnowski mówi o kwietniowym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że pobieranie w soboty opłat w miejskiej strefie parkowania jest nielegalne.

W przypadku miast turystycznych główny problem z parkowaniem i wymuszeniem rotacji parkowania jest właśnie w soboty i niedziele, czyli w weekend, a nie w dni robocze.

– Wnioskujemy, by w tym artykule ustawy wykreślić słowo „robocze”, by to rada miasta mogła określić, w jakie dni można pobierać opłaty za parkowanie. Wydaje się, że to powinno być w gestii samorządu, podobnie jak godziny opłat – wyjaśnia Jacek Karnowski.

Zdaniem Karnowskiego warto zastanowić się nad tworzeniem w miastach stref sezonowych. Jak zauważa, w „niedziele w Sopocie nad morzem jest horror, są wnioski od mieszkańców, by tę sprawę uregulować”.

Wniosek gmin popierają samorządy województw. – Ograniczenie tylko do dni roboczych wydaje się w przypadkach miejscowości uzdrowiskowych zupełnym odwróceniem logiki w postępowaniu – twierdzi Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • postulat, 2016-09-02 11:18:43

    Wysokość wpływów brutto z opłat parkingowych powinna być wliczana do wskaźnika G jst, który to wskaźnik ma wpływ na wysokość subwencji wyrównawczej bądź płacenie janosikowego.