PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o elektromobilności wchodzi w życie. Gminy mają wątpliwości dotyczące VAT-u

  • MIW    21 lutego 2018 - 16:42
Ustawa o elektromobilności wchodzi w życie. Gminy mają wątpliwości dotyczące VAT-u
Czy ustawa o elektromobilności faktycznie wymusi na samorządach odejście od pojazdów z tradycyjnym napędem spalinowym i zastąpienie ich pojazdami z napędami alternatywnymi? (fot. PTWP)

W czwartek (22.02) wchodzi w życie ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Rząd liczy, że zapisane w tym dokumencie regulacje doprowadzą m.in. do odejścia w transporcie publicznym od pojazdów z tradycyjnym napędem spalinowym i zastąpienia ich pojazdami z napędami alternatywnymi. W samorządach tymczasem pojawiają się już konkretne pytania dotyczące np. podatkowych aspektów takich inwestycji. Część wątpliwości może wyjaśnić zeszłotygodniowa interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
  • Ustawa obliguje też samorządy do stawiania na transport zeroemisyjny w transporcie publicznym. Autobusy zeroemisyjne powinny stanowić 30 proc.
  • Inwestycje w e-mobilność nie są tanie, a na dodatek – jak się już okazuje – przysparzają prawnych wątpliwości.
  • Czy jeśli gmina zakupi tabor oraz stacje i urządzenia do jego ładowania, a potem wydzierżawi go spółce świadczącej usługi, to przysługiwać jej będzie prawo do pełnego odliczenia kwot podatku VAT od tego zakupu?

16 lutego dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącą podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup taboru autobusowego, stacji szybkiego ładowania oraz urządzeń do wolnego ładowania.

Występująca o takową interpretację gmina (zarazem miasto na prawach powiatu) zapowiedziała, że w ramach planowanych inwestycji w e-mobilność zamierza m.in. kupić autobusy, urządzenia do ich wolnego ładowania, dwie stacje szybkiego ładowania taboru, a także przeprowadzić roboty drogowe (gmina ubiega się o dofinansowanie tego projektu z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego). Jak poinformowano podczas realizacji inwestycji faktury dokumentujące nabycie towarów i usług będą wystawiane na gminę oraz będą zawierały podatek VAT.

Czytaj: Po ile autobus? Elektryczny, hybrydowy, spalinowy? Gminy inwestują w elektromobilność

We wniosku zaznaczono, że organizatorem transportu zbiorowego jest gmina. Ona też dokonuje sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, ale już obsługą infrastruktury związanej z transportem miejskim zajmuje się (na zlecenie gminy) spółka świadcząca usługi przewozowe. Wykonuje je ona na podstawie zawartej z gminą umowy o świadczenie usług publicznych w ramach publicznego transportu zbiorowego w komunikacji autobusowej. Tej właśnie spółce gmina zamierza wydzierżawić tabor autobusowy, dwie stacje szybkiego ładowania taboru autobusowego oraz urządzania do wolnego ładowania taboru autobusowego. W przypadku dzierżawionych autobusów relacja procentowa wynagrodzenia do wartości inwestycji w stosunku rocznym wyniesie 20 proc. (tyle bowiem – jak można przeczytać - wynosi stawka amortyzacyjna dla autobusów, na podstawie której określone zostało wynagrodzenie). Z kolei w odniesieniu do stacji szybkiego ładowania i urządzenia do wolnego ładowania, relacja procentowa wynagrodzenia do wartości inwestycji też będzie związana z wysokością stawek amortyzacyjnych tych składników (wysokość wynagrodzenia ma zostać skalkulowana z uwzględnieniem wartości rynkowej).

Zdaniem gminy przysługuje jej prawo do pełnego odliczenia kwot podatku VAT naliczonego związanego z kupnem autobusów, stacji szybkiego ładowania oraz urządzeń do wolnego ładowania, które będą w całości wydzierżawione na rzecz wspomnianej spółki. W związku jednak z wątpliwościami wystąpiła o interpretację w tej sprawie do Krajowej Informacji Skarbowej.

Argumentacja gminy opierała się na tym, że prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przysługuje w sytuacji, w której łącznie zostaną spełnione dwie przesłanki tj. nabywcą towarów czy usług jest podatnik VAT oraz gdy nabywane towary/usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. We wniosku wskazano, że obie te przesłanki zostaną spełnione, gdyż w tej konkretnej sytuacji gmina nie działa jako organ władzy publicznej, lecz jako podatnik VAT, a ponadto w zakresie umowy dzierżawy gmina będzie wykonywać czynność opodatkowaną podatkiem VAT,×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.