PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa o imprezach masowych do zmiany. Imprezy będą mniej hałaśliwe?

 • MN    2 listopada 2016 - 13:26
Ustawa o imprezach masowych do zmiany. Imprezy będą mniej hałaśliwe?
Organizowane dorocznie dni miasta, czyli cykl koncertów plenerowych, to tradycja w całym kraju. (fot. Dni Rudy Śląskiej, Facebook)

• Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił uwagę na problem hałasu, który doskwiera mieszkańcom podczas organizowanych w miastach imprezach masowych.
• Jego zdaniem brakuje mechanizmu prawnego, który chroniłby przed niedogodnościami okolicznych mieszkańców.
• W odpowiedzi na wystąpienie RPO, resort środowiska zapowiada wszczęcie prac nad zmianą przepisów ustawy o imprezach masowych.
W sierpniu RPO zwrócił uwagę w wystąpieniu generalnym na problem hałasu w czasie imprez masowych. Odbywają się one w wielu polskich miastach i niestety wiąże się z nimi nie tylko dobra zabawa, ale także hałas, który jest uciążliwy dla części mieszkańców.

Uciążliwości zdaniem rzecznika wynikają z braku mechanizmu prawnego, który pozwalałby właściwym organom na podejmowanie działań wobec organizatora imprezy tak, by respektował on prawa okolicznych mieszkańców.

Minister Środowiska odpowiada: „Wszystkie imprezy masowe są ze swej istoty bardzo głośne (…) a zważywszy na prawa fizyki rządzące zjawiskiem, jakim jest hałas powstający m.in. podczas trwania imprezy masowej w przestrzeni otwartej, należy wyraźnie podkreślić, że nie da się pogodzić interesu władz lokalnych, polegającym na ożywieniu centrów miast i zaspokojeniu potrzeb lokalnej społeczności poprzez rzeczone imprezy masowe, z interesem środowiska określonym rozporządzeniem w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku".

Dodaje jednak, że zasadnym wydaje się jednak uzupełnienie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych o zagadnienia związane z ochroną przed hałasem emitowanym do środowiska podczas imprez masowych.

Zdaniem resortu potrzebne byłyby trzy zmiany:

1. rozszerzenie przepisu art. 6 zawierającego określenie tego, co zapewnia organizator, o obowiązek zapewnienia minimalizacji uciążliwości w środowisku.
2. rozszerzenie, w art. 29 ust. 2, zakresu elementów, które zawiera zezwolenie, o określenie sposobu minimalizacji uciążliwości powodowanych w środowisku.
3. uzupełnienie art. 29 ust. 4, zawierającego przesłanki odmowy wydania zezwolenia na zorganizowanie imprezy masowej, o sytuację, w której organ uzna, że jej przeprowadzenie spowoduje znaczące uciążliwości w środowisku.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek pisze w imieniu ministra Jana Szyszki, że zamierza on przedstawić takie propozycje zmian ustawy ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, do którego należą kwestie uregulowane ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Starsza, 2016-11-03 06:09:43

  Jak dobrze że nareszcie problem ten zaczyna się upubliczniać! Nawet do Filharmonii Wejherowskiej chodzę ze słuchawkami kruszyciela betonu, który ma podczas kruszenia jeszcze na głowie kask. Nasze łamanie praw podmiotowej akustyki istnieje w każdym miejscu publicznym. Najgorsze że częstotliwości Szum...ana zawsze nie powinny przekraczać 4 jednostek a ilość decybeli 60-70. Jest jeszcze wzór liczenia przestrzeni akustycznej ale kto o tym wzorze wie? Kolejny raz obywatel, dziecko jest traktowany jak śmieć bo akustyk nie słyszy co się dzieje za jego uszami i poza jego gabinetem bo on nie ma pojęcia że trzeba wyjść i posłuchać, chyba że on jest już głuchy?  rozwiń
 • jureks, 2016-11-02 17:36:05

  Trzeba te sprawy uregulowac i to jak najprędzej,ponieważ poziom hałasu przy imprezach masowych jest nie do zniesienia.niektórzy uważają,że im głośniejsza impreza tym bardziej udana.Może powszechne noszenie słuchawek tak ludzi otępia,że muszą miec głośno ponieważ inaczej nie słyszą....  rozwiń
 • antykatolik, 2016-11-02 17:35:38

  ciekawe, mnie najbardziej denerwuje procesja na tzw. boże ciało z całą oprawą tzn.ustawianiem ołtarzy, samym przemarszem i wyciem katolickiej hołoty pod oknami. kolejny temat - bicie dzwonów kościelnych - o każdej porze dnia bez żadnej okazji.