PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o jawności życia publicznego drastycznie zwiększy koszty działania administracji

  • MN    7 grudnia 2017 - 17:46
Ustawa o jawności życia publicznego drastycznie zwiększy koszty działania administracji
Ustawa o jawności wprowadzi wiele zmian w JST - zdaniem samorządowców, będą one niekorzystne. (fot. shutterstock)

Wejście w życie ustawy o jawności życia publicznego będzie się wiązać z destabilizacją funkcjonowania administracji publicznej, łamaniem konstytucyjnie gwarantowanych praw oraz znaczącym wzrostem wydatków publicznych - przestrzega Związek Miast Polskich.
• ZMP wnosi o usunięcie z ustawy funkcji sygnalisty, czyli nietykalnego informatora w strukturach pracodawcy.

• Doprecyzowania wymagają również przepisy dotyczące obowiązku składania oświadczeń majątkowych.

• Związek szacuje, że wejście w życie ustawy zwiększy koszty działania administracji samorządowej o pół miliarda rocznie.

Związek Miast Polskich postuluje w dokonanie w projekcie ustawy o jawności życia publicznego daleko idących korekt, dotyczących zasad udostępniania informacji publicznej, prawa do pracy, ograniczenia w prawach wyborczych czy też odpowiedzialności za naruszenie przepisów ustawy.

Zdaniem Związku z projektu ustawy należy usunąć instytucję sygnalisty. Proponowane uregulowania statusu sygnalistów mają charakter represyjny i są całkowicie sprzeczne z ideą sygnalizowania (formułowaną przez OECD i Transparency International), która nie przewiduje sprowadzenia tego typu osób do roli nietykalnych informatorów organów ścigania. Zarząd ZMP negatywnie ocenia wprowadzanie mechanizmów, które mogą być wykorzystywane przez organy ścigania, w sposób naruszający zasady współżycia społecznego i swobody działalności gospodarczej.

Czytaj też: Ustawa o jawności życia publicznego: Projekt trzeba dostosować do urzędowych realiów

Za nieuzasadnione i nieprzejrzyste ZMP uważa również propozycje przepisów dotyczących składania i publikowania oświadczeń majątkowych. Obejmą one ponad 800 tys. osób i ich współmałżonków, co nie tylko nie ma racjonalnego uzasadnienia, ale również godzi w prawo do prywatności wynikające z Konstytucji RP.

Ponadto zdaniem Związku projektodawca niewłaściwie oszacował skutki zmian, jakie niesie za sobą ten akt prawny. W opinii ZMP spowodują one wzrost kosztów działania tylko administracji samorządowej o kwotę powyżej 0,5 mld zł rocznie.

Jednocześnie ZMP zapewnia, że opowiada się za przejrzystością działania administracji publicznej, ale nie w takiej formie, jak zaproponowano. W obecnym kształcie projekt ustawy zawiera wiele niedopuszczalnych błędów legislacyjnych i redakcyjnych, zaś nieusunięcie tych błędów doprowadzi do ogromnych problemów interpretacyjnych, których konsekwencje znacząco obciążać będą system finansów publicznych. Dlatego Związek negatywnie opiniuje rządowy projekt ustawy o jawności życia publicznego, w wersji z dnia 13 listopada 2017 r.

Czytaj też: Maciej Wąsik: Ustawa o jawności życia publicznego może wejść w życie w styczniu-lutym

Za ustawę o jawności życia publicznego odpowiadają minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Projekt wprowadza wiele zmian. Publikacja oświadczeń majątkowych ma dotyczyć również sędziów, prokuratorów, egzaminatorów na prawo jazdy czy strażaków. 

W myśl ustawy trzeba będzie również zgłaszać, jeśli jest się członkiem organizacji korzystającej z środków publicznych. Zawarte w projekcie przepisy antykorupcyjne utrudnią też samorządowcom znalezienie pracy poza urzędem

Pełne stanowisko ZMP dot. ustawy o jawności życia publicznego dodajemy w załączniku multimedia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.