PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa o jawności życia publicznego: Ograniczono oświadczenia majątkowe

 • bad    14 grudnia 2017 - 19:49
Ustawa o jawności życia publicznego: Ograniczono oświadczenia majątkowe

Na wniosek samorządów ograniczono liczbę osób, które będą publikowały oświadczenia majątkowe. Fot. pixabay

Trwają prace nad przedstawionym przez ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego projektem ustawy o jawności życia publicznego.
• Projekt zakłada zwiększenie grona osób, które będą musiały złożyć oświadczenie majątkowe.

• Na wniosek samorządów ograniczono liczbę osób, które będą publikowały oświadczenia majątkowe.

• Obowiązek publikowania nie będzie dotyczył np. członków zespołów orzekających o stopniu niepełnosprawności.

 

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego spotkała się w trybie roboczym ze stroną rządową w sprawie projektu ustawy o jawności życia publicznego. Było ono o tyle znaczące, że przyjęto wstępne, ale ważne uzgodnienia.

Jak wyjaśnił zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik, zaproponowano m.in. ograniczenie liczby osób zobowiązanych do publikowania oświadczeń majątkowych. Nie wyłączono przy tym obowiązku składania tych oświadczeń.

- Uznaliśmy także, że pożądane byłoby, by te niepublikowane oświadczenia majątkowe nie podlegały udostępnieniu jako informacja publiczna. To będzie zwiększenie ochrony prywatności. W BIP będą tylko oświadczenia osób pełniących funkcje kierownicze – zaznaczył Maciej Wąsik.

Czytaj też: Łukasz Rzepecki ws. ustawy o jawności życia publicznego: Diabeł tkwi w szczegółach

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych dodał, że w projekcie ustawy złagodzono także przepisy dotyczące ograniczenia pełnienia funkcji w radach nadzorczych spółek komunalnych dla pracowników urzędów. - Jest też wiele różnych, drobnych z pozoru zmian, które w mojej ocenie sprawiają, że ta ustawa będzie lepsza, pełniejsza, rozsądniejsza, bardziej racjonalna – podkreślił Maciej Wąsik.

W opinii zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych, zapis projektu „na pewno będzie jeszcze ewoluował”. – W przyszłym tygodniu rozpoczynamy uzgodnienia międzyrządowe, ale gdyby wyszły jeszcze elementy, na które państwo nam zwrócą uwagę, będziemy procedować je w rządzie czy nawet w Sejmie. Jeżeli będzie zgoda między nami, potraktuję to jako autopoprawkę i deklaruję, że praca merytoryczna będzie szła dalej – wyjaśnił Maciej Wąsik. 

Dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski zwrócił uwagę, że choć nie ma jeszcze ostatecznego kształtu wersji projektu, ustawa już żyje własnym życiem, a jej oddziaływanie jest odczuwalne w starostwach powiatowych, w zespołach orzekających o stopniu niepełnosprawności.

- Członkowie tych zespołów odmawiają podpisywania umów na przyszły rok, ponieważ byli objęci obowiązkiem publikowania oświadczeń majątkowych. To jest konkretna niedogodność dla starostw, bowiem by te zespoły dobrze działały, muszą być orzecznicy – wyjaśnił Andrzej Porawski. 

Maciej Wąsik zapewnił, że nie będzie obowiązku publikowania oświadczeń majątkowych orzeczników, ale „ze względów oczywistych i historycznych” będą musieli je składać. - Z tego, co wiem, nikt nie odmówił przyjęcia posady w nowym rządzie ze względu na to, że będzie miał obowiązek publikowania oświadczenia majątkowego – podkreślił zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • i basta, 2018-01-09 15:49:30

  Do Ziutek: nauczyciele nie są pracownikami wydziału oświaty miasta, czy gminy... dokształć się...
 • PODATNIK, 2017-12-19 09:06:41

  Związek Miast Polskich.Założony w ubiegłym wieku w Poznaniu. Każdy z nas,chce czy nie chce, płaci na nich daninę .Pan Porawski również się zasiedział chyba już piątą kadencję,kolejni prezydenci Poznania na czele" dbają "o OBYWATELI jak najbardziej. Ech,łza się w oku kręci...Raz zdobytej wł...adzy nie oddadzą !!  rozwiń
 • mrągowo, 2017-12-18 22:50:01

  Do Ziutek: Pewnie na wniosek się dowiesz ile zarabiają, bez wakacji, ferii, i dwa razy mniej godzin niż reszta praconiwków administracji państwowej. Nauczyciele to mają życie! Po 5-6 tysięcy brutto zarobki miesięcznie...Ech...