PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o komisji majątkowej weszła w życie

  • Przegląd prasy/Dziennik Zachodni    1 lutego 2011 - 09:26
Ustawa o komisji majątkowej weszła w życie

Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy, która przewiduje likwidację Kościelno-Rządowej Komisji Majątkowej. Komisja przestanie działać 1 marca.
Komisja majątkowa od ponad 20 lat orzeka, czy i jakie tereny Kościół katolicki otrzymuje jako rekompensatę za tereny odebrane mu przez władze PRL. Tylko w województwie śląskim - decyzjami komisji - Kościół dostał nieruchomości o łącznej powierzchni blisko 1,5 tysiąca hektarów – informuje wtorkowy Dziennik Zachodni

Ustawę o Komisji Majątkowej zaskarżył klub SLD. Jeśli sędziowie orzekną w tym miesiącu, że komisja majątkowa działała przez ponad 20 lat niezgodnie z konstytucją, byłaby to prawdziwa rewolucja. Samorządy mogłyby wówczas powalczyć o utracone nieruchomości.  (Czytaj też: SLD: wyłączyć sędziów ws. Komisji Majątkowej)

Dotychczas od decyzji komisji nie gminy nie mogły się odwoływać. Tymczasem wiele jej orzeczeń wzbudzało kontrowersje. W zeszłym roku głośna była afera korupcyjna, której bohaterem był pełnomocnik Kościoła.

Niektórzy samorządowcy jak wójt gminy Świerklaniec już zapowiadają, ze gdy Trybunał orzeknie o niezgodności ustawy z konstytucją, będą się domagać od Kościoła zwrotu przekazanej ziemi. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.