PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o lasach do Trybunału Konstytucyjnego

  • PAP    14 stycznia 2014 - 14:55
Ustawa o lasach do Trybunału Konstytucyjnego

PiS skieruje nowelizację ustawy o lasach do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział we wtorek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Wątpliwości PiS budzą też prace w Senacie nad poprawką do budżetu dotyczącą Lasów Państwowych.
W ubiegłym tygodniu skargę zapowiadali także senatorowie PiS.

PiS za niedopuszczalny uznaje tryb wprowadzania rządowych planów dotyczących Lasów Państwowych. Premier Donald Tusk zapowiedział, że w latach 2014-15 rząd z pozyskanych od Lasów Państwowych pieniędzy (1,6 mld zł) wyda 1,3 mld zł na budowę i remonty dróg lokalnych. Na takie działanie pozwoli nowelizacja ustawy o lasach, której projekt tydzień temu przyjęła Rada Ministrów.

Klub PO złożył w czwartek poprawkę do budżetu na 2014 rok, która przewiduje, że z budżetu Lasów Państwowych zostanie wpłacone do budżetu państwa 800 mln zł, z czego 650 mln zł trafiłoby na rozwój i modernizację dróg lokalnych.
W piątek poprawka została przyjęta przez Senat.

Czytaj też: Kto za, a kto przeciw prywatyzacji lasów?

"18 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji o Lasach Państwowych. Po Nowym Roku projekt przyjęła Rada Ministrów. W ubiegłym tygodniu znalazł się w Sejmie z nadanym numerem druku, dokładnie tego samego dnia, którego senatorowie PO wnieśli poprawkę do budżetu o dodatkowych dochodach" - podkreślił poseł Zbigniew Kuźmiuk.

"Taki sposób procedowania jest karygodny. To ordynarna próba zagarnięcia środków Lasów Państwowych" - ocenił Kuźmiuk.

Wskazał też, że istnieje m.in. wątpliwość co do konstytucyjności procedowania nad budżetem. "W Sejmie ta sprawa jeszcze nie stawała, a nagle Senat ogłasza poprawkę wychodzącą poza zakres prac sejmowych. Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie podkreślał, że nie jest to procedura zgodna z konstytucją. Także procedura budżetowa może być tu skarżona" - podkreślił Kuźmiuk.

"Zgłosimy skargę do Trybunału. Wszystko wskazuje na łamanie konstytucji przy tych zmianach" - podsumował Błaszczak.

Ponadto PiS oskarża rząd o zamiar prywatyzacji Lasów Państwowych. "Plan wygląda w następujący sposób: doprowadzić Lasy Państwowe do bankructwa, później będzie restrukturyzacja, (...) po restrukturyzacji okaże się, że trzeba sprywatyzować, bo nie ma innego wyjścia, bo Lasy Państwowe są deficytowe" - przekonywał Błaszczak.

W środę premier oświadczył, że Lasy Państwowe nie zostaną sprywatyzowane i zaproponował zmianę w konstytucji tak, by zagwarantować "trwałość rozwiązania, jakim są Lasy Państwowe, z wolnym wstępem i korzystaniem z lasów przez wszystkich obywateli".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bolesław Herudziński, 2014-01-14 18:25:50

    "W środę premier oświadczył, że Lasy Państwowe nie zostaną sprywatyzowane i zaproponował zmianę w konstytucji tak, by zagwarantować "trwałość rozwiązania, jakim są Lasy Państwowe, z wolnym wstępem i korzystaniem z lasów przez wszystkich obywateli". Brawo Panie Prezesie Rady Ministrów.... Najwyższy czas, aby tego typu rozwiązania były przestrzegane także w innych dziedzinach strategicznego bezpieczeństwa gospodarczego zapewniającego prawidłowy rozwój Naszego Kraju. Już wielu poprzedników zapewniało, że państwowe dobra będą pod państwowym nadzorem z 51% udziałem skarbu państwa. Jak to funkcjonuje, to widać w spółkach wydobywających "skarby tej ziemi", wytwórców energii i...  rozwiń