PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o metropolii na Śląsku trafiła do Sejmu. Metropolii chciałby też Poznań

  • MIW    12 stycznia 2017 - 14:40
Ustawa o metropolii na Śląsku trafiła do Sejmu. Metropolii chciałby też Poznań
Sejm zajmie się dwoma projektami ustaw o metropolii. (fot. www.sejm.gov.pl)

• Do Sejmu skierowano rządowy projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.
• Do pierwszego czytania skierowany został także poselski projekt ustawy o Poznańskim Związku Metropolitalnym.
Przyjęty przez Radę Ministrów pod koniec września projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim zakłada, że będzie on mógł - na zasadzie dobrowolnych porozumień – przejmować zadania gmin. W szczególności ma się on zajmować kształtowaniem polityki rozwoju, ładu przestrzennego oraz planowaniem, koordynacją, integracją i rozwojem publicznego transportu zbiorowego - drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego.

Na finanse związku mają się składać opłaty gmin członkowskich oraz 5 proc. udziału w podatku PIT od osób zamieszkałych na jego obszarze.

Zgodnie z harmonogramem związek metropolitalny miałby zacząć działać od 1 lipca z finansowaniem na poziomie 5 mln zł, a pełne finansowanie miałoby uzyskać 1 stycznia 2018 roku.

Informację o skierowaniu projektu ustawy do Sejmu podaje Rządowe Centrum Legislacji. Z kolei na stronie internetowej Sejmu można znaleźć informację, że do pierwszego czytania trafił też poselski projekt o Poznańskim Związku Metropolitalnym. Zakłada on, że w skład takiego związku weszłoby miasto Poznań. Wejść do niego mogłyby też pozostałe gminy i powiaty położone w województwie wielkopolskim (z tym zastrzeżeniem, że miałby objąć „spójny pod względem przestrzennym obszar oddziaływania miasta na prawa powiatu Poznania, charakteryzujący się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych, zamieszkały przez co najmniej 600 000 mieszkańców”).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.