PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego i kwocie wolnej od podatku już w Sejmie

  • PAP/JL    1 grudnia 2015 - 09:09
Ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego i kwocie wolnej od podatku już w Sejmie
Prezydent Andrzej Duda skierował 30 października do Sejmu ustawę o wieku emerytalnym i kwocie wolnej od podatku. Fot. Mat. prasowe

Przywrócenie wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn zakłada projekt noweli skierowany 30 listopada do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Kolejny prezydencki projekt skierowany do Sejmu przewiduje podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Zasadniczą propozycją zawartą w projekcie zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest przywrócenie wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce do końca 2012 r. Złożenie takiego projektu w sprawie obniżenia wieku emerytalnego Andrzej Duda zapowiedział jeszcze w kampanii wyborczej.

Emerytury do wyboru

„Wiek przechodzenia na emeryturę będzie więc zróżnicowany ze względu na płeć i będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn” – informuje Kancelaria Prezydenta. Zmiany te obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS).

Projekt w sprawie obniżenia wieku emerytalnego prezydent złożył we wrześniu w Sejmie poprzedniej kadencji. Mówił wówczas, że jego projekt daje możliwość wyboru i zapisane w nim jest „prawo do emerytury, a nie obowiązek przejścia na emeryturę”.

– Jeśli ktoś chce, kobieta w 60. roku życia, mężczyzna w 65., może przejść na emeryturę, ale nie musi, jeśli chce, może pracować dalej. Niech to zależy od jego sytuacji rodzinnej – mówił prezydent.

W projekcie nie było odniesienia do okresu składkowego. Z uzasadnienia do prezydenckiego projektu złożonego w poprzedniej kadencji wynikało, że łączny koszt obniżenia wieku emerytalnego dla sektora finansów publicznych wyniesie w latach 2016-2019 około 40 mld zł, z czego dla budżetu państwa ok. 30 mld zł. Zaznaczono, że „w perspektywie długoterminowej obniżenie wieku emerytalnego może przełożyć się jednak na dalsze zwiększenie wydatków na świadczenia emerytalne”.

– Jeżeli chodzi o źródła finansowania, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, że przejście na emeryturę jest pewnym uprawnieniem; te osoby, które będą chciały pracować, w dalszym ciągu będą mogły pracować, odprowadzając składki – informowała we wrześniu prezydencka minister Anna Surówka-Pasek.

Sejm poprzedniej kadencji nie zajął się jednak prezydenckim projektem. Prezydent zapowiedział wówczas, że złoży projekt ponownie, w nowej kadencji.

Wiek emerytalny do 67 lat podwyższyła ustawa uchwalona w 2012 roku. Wprowadzone zostało również stopniowe zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Posłowie PiS, a także związkowcy z NSZZ „Solidarność” i OPZZ zaskarżyli ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. W maju 2014 r. TK uznał jednak, że jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Orzekł też, że zróżnicowanie praw kobiet i mężczyzn, jeśli chodzi o emerytury częściowe, jest niekonstytucyjne.

Wyższa kwota wolna od podatku

Z kolei podstawowym celem projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 091 zł do 8 002 zł – podała Kancelaria Prezydenta. Jak uzasadniono, w obowiązującym stanie prawnym kwota wolna od podatku jest niedostosowana do realiów społeczno-gospodarczych, na co zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 28 października 2015 r.

Czytaj też: Wzrost kwoty wolnej od podatku może być problemem dla samorządów×
KOMENTARZE (2)

  • Julek, 2015-12-01 15:26:05

    Szczyt głupoty motywowany politycznie. A koszty będą ponosić nasze dzieci i wnuki.
  • glewe, 2015-12-01 14:21:39

    Nareszcie, powoli mam nadzieję wróci normalność w tym do tej pory Pełowskim bantustanie!