PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa o ochronie przyrody: 28 sierpnia wchodzą w życie zmiany

 • pt    27 sierpnia 2015 - 09:05
Ustawa o ochronie przyrody: 28 sierpnia wchodzą w życie zmiany
Nowe prawo zakłada niższe kary za nielegalna wycinkę drzew

28 sierpnia 2015 r. wchodzą w życie zmiany do ustawy o ochronie przyrody, głównie w części dotyczącej usuwania i ochrony drzew.
Zmiany dotyczą także zawartości wniosków o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu.

Sporządzenie wniosku będzie wymagało większej staranności niż dotychczas.

Nowelizacja wprowadza m.in. obowiązek uzyskiwania zezwoleń na usunięcie drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm przekracza:

a) 35 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;

b) 25 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Obowiązek ten zastąpił dotychczasowy wymóg uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew w wieku powyżej 10 lat.

Jak przycinać korony drzew

W praktyce oznacza to, że w przypadku zamiaru usunięcia drzewa o mniejszym obwodzie pnia w części odziomkowej (na wysokości 5 cm od poziomu gruntu) niż ustalony w punktach a lub b, posiadacz terenu powinien udokumentować pomiar pnia i rozpoznanie rodzaju lub gatunku drzewa ze względu na wynikającą możliwość wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej z tytułu usunięcia drzewa bez wymaganego zezwolenia.

Uszczegółowione zostały także warunki wykonywania prac w obrębie koron drzew. Prace te nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa.

Szczegółowy opis najistotniejszych zmian w ustawie z 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, dotyczących wnioskowania i wydawania zezwoleń na usunięcie drzewa lub krzewów Tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (15)

 • pol, 2016-04-11 23:56:31

  zgłosić do prokuratury.
 • Śremianin, 2016-04-03 13:54:46

  W Śremie drzewa umierają! Systematycznie są ogławiane i wycinane. Władze lokalne to niestety tolerują :( Taka praktyka trwa od wielu już lat ;( Ochrona środowiska w Śremie, to wielka fikcja!
 • janek, 2016-03-12 21:58:08

  ochrona drzew i krzewów przez władze miast, to fikcja; one tylko czekają, aby ktoś wystąpił o pozwolenie na wycięcie drzewa, bo to dla nich forsa, a zieleń mają w nosie, i w ogóle nie liczą się ze zdaniem obrońców zieleni; przeciwnie, same władze miejskie wycinają drzewa bez opamiętania, bo przecież... mają władzę, a utrzymanie zieleni to jakieś tam koszty; niszczą tez drzewostan tzw. zabiegami pielęgnacyjnymi, które polegają na obrzynaniu pięknych koron i konarów; od czego jest więc minister ochrony środowiska? dlaczego nie kontroluje tych barbarzyńskich działań urzędników miejskich?  rozwiń