PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o ochronie przyrody, wycinka drzew: Decyzje w rękach gmin, ale drzewa nadal chronione

  • AW    9 sierpnia 2016 - 17:33
Ustawa o ochronie przyrody, wycinka drzew: Decyzje w rękach gmin, ale drzewa nadal chronione

To gmina ma decydować, jakie przepisy odnośnie usuwania drzew i krzewów będą obowiązywały na jej terenie (fot.pixabay)

• Zakończyły się już konsultacje społeczne nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody.
• Jak podkreśla Ministerstwo Środowiska, zmiana przepisów dotyczących zadrzewień to przede wszystkim przekazanie w ręce samorządów kompetencji w zakresie dbania o zieleń na ich terenie.
• Nie oznacza to, że drzewa przestaną być chronione - podkreśla resort.
- Państwo odpowiada za bezpieczeństwo ekologiczne kraju. Za kulturę współżycia ze środowiskiem na terenie samorządów odpowiadają gminy, i to one najlepiej wiedzą, jak skutecznie to robić – wyjaśnia pomysł nowelizacji Paweł Mucha, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

Jak podkreśla resort, nowelizacja umożliwia gminom samodzielne i jak najpełniejsze kształtowanie polityki ochrony zadrzewień i zakrzewień na swoim terenie. To do samorządów będzie należała decyzja, czy zliberalizować zasady ochrony zadrzewień, czy wręcz przeciwnie – zaostrzyć je, aby objąć ochroną obiekty cenne przyrodniczo, którą są jej wizytówką.

O wątpliwościach organizacji ekologicznych oraz niektórych samorządów związanych z nowelizacjią pisaliśmy tutaj.

- To gmina ma decydować, jakie przepisy odnośnie usuwania drzew i krzewów będą obowiązywały na jej terenie. Będzie też ponosić za to odpowiedzialność. Samorządy wiedzą, jakie mają obszary cenne przyrodniczo i będą mogły dostosować przepisy do tych wartości. Będą mogły wymagać nasadzeń zastępczych lub opłat, jeśli uznają to za stosowne – mówi Andrzej Szweda-Lewandowski, Główny Konserwator Przyrody.

Wiceminister wyjaśnia też, że obawy organizacji ekologicznych o masowe usuwanie drzew są bezzasadne. – Nie uważam, że zmiana w prawie doprowadzi do niekontrolowanego wycinania drzew. Jeśli chodzi o wydawane do tej pory decyzje, 98 proc. było pozytywnych.

Projekt nowelizacji popiera Związek Gmin Wiejskich RP, który stwierdził, że obowiązujące przepisy są zbyt restrykcyjne, a gminy najlepiej wiedzą jak dbać o zieleń na swoim obszarze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • były radny i sekretarzPZP, 2016-08-10 11:34:47

    A ja uważam, że TQM - to nie tylko skrót Pełnego Zarządzania Jakością... Fotografujcie szpalery, z których wkrótce Gminy zdejmą ochronę.O Naturze 2000, parkach krajobrazowych i parkach narodowych Gminy też chcą decydować.Piłat Szweda-Lewandowski na zmywak do kraju wolnego rynku.