PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa o ochronie przyrody: Związek Gmin Wiejskich pozytywnie o projekcie ustawy

 • MN    2 sierpnia 2016 - 14:45
Ustawa o ochronie przyrody: Związek Gmin Wiejskich pozytywnie o projekcie ustawy
W mysl projektu, samorządy będą miały większą kontrolę nad wycinką drzew i krzewów. (fot. Andrzej Szkodzin/Flickr)

• Związek Gmin Wiejskich RP pozytywnie zaopiniował projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw, który przedstawiło Ministerstwo Środowiska.
• Zdaniem związku obecne przepisy są nadmiernie restrykcyjne, a gminy wiedzą najlepiej jak dbać o zieleń.
• Jednocześnie związek wnosi o dwie zmiany w projekcie ustawy.
Jedna z najbardziej znaczących zmian w projekcie Ministerstwa Środowiska zakłada, że gminy same będą decydować o tym, czy pozwolenie na wycinkę drzew i krzewów w ogóle jest potrzebne. Większe uprawnienia w tej kwestii otrzymają również rady gmin, co spotkało się z krytyką zarówno ze strony organizacji ekologicznych, ale tez niektórych urzędników. Związek Gmin Wiejskich stoi jednak na innym stanowisku i projekt ocenia pozytywnie. 

– Dotychczasowe przepisy dotyczące usuwania drzew i krzewów są „przeregulowane” i nadmiernie restrykcyjne – głosi stanowisko ZGW. – Powodują konieczność zatrudniania wielu osób, których obowiązkiem jest dokonywanie oględzin, przygotowywanie decyzji, dokonywanie pomiarów i naliczanie opłat oraz kar. W praktyce jest to jednak tak, że rzadko zdarza się, aby złożony w urzędzie gminy wniosek został negatywnie rozpatrzony.

ZGW RP zwraca też uwagę, że każda gmina dba o zieleń, gdyż stanowi ona o jej wizerunku. W trosce o ochronę szczególnie cennych obiektów przyrodniczych gmina może objąć ochroną większą niż dotychczas liczbę drzew, alej itp. aby chronić je przed dewastacją i wycinką.

Czytaj też: NFOŚiGW: nabór wniosków w "Edukacji ekologicznej"

Związek zwraca uwagę, że według projektu ustawy każda rada gminy może, ale nie musi ustanowić lokalne zasady dotyczące wydawania lub zwalniania od decyzji o wycince drzew i krzewów, zasady naliczania opłat i kar, ich umarzania, odraczania lub rozkładania na raty.

Jednocześnie związek wniósł o uzupełnienie projektu ustawy o dwie zmiany. Po pierwsze, sugeruje aby dalej stosować dotychczasowe przepisy o ochronie drzew i krzewów w przypadkach, kiedy nie dojdzie do wprowadzenia do obiegu prawnego aktu prawa miejscowego w danej gminie.

Druga zmiana dotyczy określenia w ustawie minimalnych i maksymalnych stawek opłat za wycinkę drzew i krzewów.

Całe stanowisko prezentujemy w załączonym pliku pdf.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (8)

 • radny gminy, 2016-08-23 10:43:59

  Do byłystrażnikleśny: Dalej żyje w tobie duch ORMOWCA. Donosić, kontrolować i karać za byle co.
 • byłystrażnikleśny, 2016-08-17 14:05:27

  Jak zwykle, jedni piszą mądrze a drudzy, głupio. Liberalizacja tychże przepisów, pozwalająca na niekontrolowaną wycinkę drzew na działkach gminnych i prywatnych, doprowadzi do degradacji środowiska, bo choćby jesienią, kiedy się zrobi zimno i będzie trzeba dużo drewna na opał, to nawet sąsiad, sąsia...dowi wytnie każde drzewo gdyż nadal opał jest drogi a na wsiach, bieda. Projekt tej ustawy, to jakiś sabotaż przeciwko Polsce. Urzędnicy gminni, chcą po prostu mieć mniej pracy w terenie, bo to trzeba się ruszyć z ciepłego stołka i dokonać oględzin tego, co ktoś, chce legalnie wyciąć składając do Gminy odpowiedni wniosek. I tak do tej pory, urzędnicy gminni wysługują się w tych sprawach strażnikami leśnymi z lokalnych Nadleśnictw albo miejscowymi Leśniczymi, którzy dokonują oceny i wyceny tego co jest proponowane do wycięcia a urzędnicy gminni, na tych papierach z Nadleśnictwa, przybijają tylko pieczątkę gminy i składają swój podpis. Wkrótce, nawet pieczątki, nie będzie im się chciało przybić a o podpisie, już nie wspomnę.  rozwiń
 • Paweł Wittich, 2016-08-08 09:06:13

  Do ryszard: Sto drzew usuwa 454 kg zanieczyszczeń rocznie, w tym 181 kg ozonu i 136 kg zanieczyszczeń pyłowych. Obecność drzew ogranicza zapylenie nawet o 75%. Wiele spośród drzew wykazuje działanie fitomediacyjne. Drzewa przez zacienianie samochodów koronami wpływają na obniżanie temperatury pa...rkingów i częściowo redukują emisję węglowodorów ulatniających się ze zbiorników paliwa i przewodów. W Chicago udowodniono, że drzewa znajdujące się w tym mieście i na terenach okolicznych usunęły z powietrza 5575 ton różnego rodzaju zanieczyszczeń w ciągu tylko jednego roku. Wartość tej oczyszczającej „pracy” drzew została oceniona na kwotę 9,2 milionów dolarów.  rozwiń