PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa o ograniczeniu sprzedaży alkoholu: Samorządowa komisja za poprawkami Senatu

 • aw/PAP    9 stycznia 2018 - 17:23
Ustawa o ograniczeniu sprzedaży alkoholu: Samorządowa komisja za poprawkami Senatu

Nowelizacja ma doprecyzować i uregulować przepisy tak, by umożliwić gminom działania ograniczające dostępność alkoholu (fot.pixabay)

Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej jednogłośnie poparła we wtorek (9 stycznia) poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ograniczeniu sprzedaży alkoholu. Dotyczą one m.in. zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych. W środę (10 stycznia) nowelą ma zająć się Sejm.
 • Senatorowie w połowie grudnia przyjęli trzy poprawki do nowelizacji ustawy o ograniczeniu sprzedaży alkoholu.
 • Dwie z nich dotyczą zapisu, który wprowadza generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych z wyłączeniem miejsc do tego przeznaczonych.
 • Ale rada gminy będzie miała prawo wprowadzenia ustępstw,

Senat proponuje doprecyzowanie przepisu, tak by "wyłączeniu podlegały miejsca przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów". Jak tłumaczyli wnioskodawcy na etapie prac nad ustawą, chodzi tu o ogródki piwne.

Druga poprawka wprowadza dodatkowy zapis, mówiący o tym, że "rada gminy może wprowadzić w drodze uchwały odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, jeżeli uzna, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Senat proponuje również poprawkę mówiącą o wejściu ustawy w życie po 30 dniach od daty jej ogłoszenia. Zgodnie z pierwotnym założeniem przepisy miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

We wtorek (9 stycznia) sejmowa komisja samorządu terytorialnego jednogłośnie przyjęła wszystkie trzy poprawki. W środę nad poprawkami Senatu do noweli debatować ma Sejm na posiedzeniu plenarnym.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ma doprecyzować i uregulować przepisy tak, by umożliwić gminom działania ograniczające dostępność alkoholu. Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia do limitu udzielania zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, także tych, które zawierają do 4,5 proc. alkoholu. W obecnym stanie prawnym rada gminy określając liczbę punktów sprzedaży alkoholu, nie uwzględnia w limicie piwa i alkoholu do 4,5 proc.

Nowela reguluje też problem dotyczący zezwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie gminy. Stanowi, że gmina będzie mogła - w drodze uchwały - ustalić maksymalną liczbę zezwoleń odrębnie dla sołectw, dzielnic czy osiedli.

Przepis ten - jak uzasadniali projektodawcy - ma rozwiązać problem związany z "koncentracją dużej liczby punktów sprzedaży alkoholu w jednym miejscu, który jest szczególnie dotkliwy dla centrów dużych miast oraz kurortów turystycznych".

Zgodnie z nowymi przepisami, gmina będzie też miała możliwość ograniczenia godzin nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży między godziną 22, a 6.

Nowelizacja wprowadza też zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Obecnie taki zakaz obowiązuje w konkretnych miejscach, m.in. na ulicach, placach, w parkach. Nowe regulacje wprowadzają szerszy, generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, jednocześnie dając samorządom możliwość wyznaczania miejsc przeznaczonych do jego spożywania.

Nowelizacja wprowadza też zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Zgodnie z nowymi przepisami, sprzedaż i podawanie alkoholu w czasie trwania imprezy masowej będą mogły być prowadzone wyłącznie przez podmioty posiadające jednorazowe zezwolenie. Przepis w nowym brzmieniu ma objąć również tzw. usługi cateringowe. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • janek sp6, 2018-01-18 02:43:51

  kiedy pisiory nazisci przestaną szaleć bzdurnymi
 • ja, 2018-01-16 18:19:05

  Ok. Poprosze o definicje ,miejsce publiczne, a dokladnie ustwe jakiś normatyw prawny ktory mowi dokladnie co to jest....
 • tom, 2018-01-16 12:51:55

  Lepiej niech PIS zakaże sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych a nie że tankują auto i siebie