PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa o ogrodach działkowych do TK?

 • pt    23 grudnia 2013 - 14:26
Ustawa o ogrodach działkowych do TK?

Zdaniem Związku Miast Polskich nowa ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych narusza gwarancję ochrony własności komunalnej i powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego.
Związek Miast Polskich skierował do prezydenta RP apel o przesłanie ustawy o ogródkach działkowych do TK, ponieważ:
 
- Punkt 11 uzasadnienia wyroku TK z dnia 11 lipca 2012 r. potwierdza konstytucyjną ochronę własności komunalnej i wskazuje, jakie regulacje ustawy z 2005 r., jak również wcześniejszej, naruszały bezpodstawnie gwarancję tej ochrony – tłumaczy ZMP.
 
Trybunał przywołał przy tym wcześniejsze swoje wyroki, które dotyczyły tej ochrony, a które nie zostały uwzględnione przez Sejm przy uchwalaniu ustawy w 2005 r.
 
 
Jak przypomina ZMP między innymi Trybunał w wyroku z dnia 20 lutego 2002 r. (sygn. akt K. 39/00) jednoznacznie uznał za naruszenie prawa własności gminy przepisy ustawowe, które:
 
*niezależnie od woli właściciela rozporządzają nieruchomością;
 
*nieodpłatnie i preferencyjnie przekazują nieruchomości w użytkowanie wieczyste;
 
*ustanawiają możliwości obrotu tym prawem bez przyzwolenia właściciela;
 
*obciążają gminy nieuzasadnionymi kosztami w przypadku wywłaszczenia użytkowania wieczystego.

- Naszym zdaniem przepisy wskazane w stanowisku Związku Miast Polskich z dnia 7 października br., przekazanym najpierw Sejmowi, a następnie Senatowi RP w trakcie uchwalania nowej ustawy, podobnie jak wyszczególnione w opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu z dnia 3 grudnia br. (w załączeniu), nadal budzą poważne wątpliwości konstytucyjne – podkreśla ZMP.

Związek pisze dalej - biorąc pod uwagę okoliczności związane z terminem wejścia w życie ustawy -  prosimy Pana Prezydenta o rozważenie możliwości skierowania - po podpisaniu - nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego, celem sprawdzenia zgodności przyjętych rozwiązań z art. 21 Konstytucji RP.

Całe stanowisko tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • 07675, 2014-03-02 21:54:50

  Nowa ustawa jest jeszcze gorsza niż stara i tym bardziej niekonstytucyjna chociażby sposób zakładania stowarzyszeń , nie jest możliwe osiągnięcie takiej frekwencji podczas głosowania aby zawiązać stowarzyszenie ale PZD doskonale o tym wie i robi wszystko aby nie dopuścić do oderwania się tego moloch...u  rozwiń
 • edek, 2014-01-29 17:07:43

  Zwiazek polskich zlodzieji tak to powinno sie nazywac
 • działkowiec, 2014-01-16 11:16:00

  Rozwiązać PZD,gdyż jego monopol i iuciskanie działkowców będzie jeszcze większe niż pod starą ustawą.