PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o ośrodkach doradztwa rolniczego czeka na podpis prezydenta

  • PAP/MIW    9 lipca 2016 - 10:58
Ustawa o ośrodkach doradztwa rolniczego czeka na podpis prezydenta
System doradztwa rolniczego w Polsce składa się z 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. (fot. : pixabay.com)

• Protesty samorządów nie poskutkowały. Senat nie wniósł poprawek do znowelizowanej ustawy o ODR-ach.
• Wcześniej także komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do uchwalonej przez Sejm ustawy.
• Ustawa zakłada, że wojewódzkie ODR-y staną się osobami prawnymi. Minister rolnictwa będzie nadawał im statuty i powoływał dyrektorów.
Ośrodki Doradztwa Rolniczego będą nadzorowane przez ministerstwo rolnictwa, a nie przez samorządy wojewódzkie - zakłada znowelizowana ustawa o ODR-ach. Senat nie wniósł do niej poprawek. 

O negatywnym stanowisku Konwentu Marszałków wobec nowelizacji ustawy o ODR-ach czytaj tutaj.

Za nowelą - bez poprawek - opowiedziało się 59 senatorów, 29 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Senator sprawozdawca Jerzy Chróścikowski podczas debaty w Senacie poinformował, że komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do uchwalonej przez Sejm ustawy.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki powiedział, że rząd popiera ustawę. Poinformował senatorów, że ministerstwo przygotowuje projekt ustawy o ośrodkach doradztwa rolniczego, w którym m.in. zostaną określone szczegółowe zadania tych ośrodków.

System doradztwa rolniczego w Polsce składa się z 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (ODR) oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR). Centrum funkcjonuje jako państwowa osoba prawna i podlega bezpośrednio ministrowi rolnictwa.

Ustawa zakłada, że także ośrodki wojewódzkie staną się osobami prawnymi. Minister rolnictwa będzie nadawał im statuty i powoływał dyrektorów według jednolitych kryteriów oraz powoływał członków Społecznych Rad Doradztwa Rolniczego działających przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego.

Obniżeniu ulegnie także wymóg dotyczący wykształcenia przez kandydatów na stanowisko dyrektora - zamiast wyższego wykształcenia magisterskiego w świetle zaproponowanych przepisów wystarczy wykształcenie wyższe. Skład Rady przy ośrodkach również ulega zmianie - zwiększy się liczba członków z 11 do 12, dodatkowo do Rady wejdzie przedstawiciel ministra rolnictwa.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia; teraz zostanie przekazana do podpisu prezydenta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.