PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych: Coroczne raportowanie w sejmowej komisji

  • aw    13 października 2017 - 08:42
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych: Coroczne raportowanie w sejmowej komisji
W czwartek (12 października) odbyło się w Sejmie I czytanie nowelizacji (fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki)

Komisja Finansów Publicznych zajmie się projektem ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Posłowie podczas czwartkowego (12 października) posiedzenie skierowali nowelizację do dalszych prac.
Przypomnijmy - zgodnie z projektem przygotowanym przez Ministerstwo Finansów organy podatkowe gmin będą zobowiązane do corocznego sporządzenia sprawozdania podatkowego na temat podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego. Sprawozdanie będzie przekazywane ministrowi rozwoju i finansów.

Jak podano w uzasadnieniu projektu, dotychczas resort finansów pozyskiwał dane na temat podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego za pomocą dobrowolnych badań ankietowych gmin przeprowadzanych w odstępach kilkuletnich.

- Taka forma pozyskiwania danych ze względu na dużą pracochłonność oraz koszty, w tym konieczność każdorazowego przygotowania formularzy oraz narzędzi do gromadzenia danych, nie jest optymalnym rozwiązaniem tego problemu. Powyższa sytuacja znacznie utrudnia prowadzenie racjonalnej polityki podatkowej, a w szczególności projektowanie zmian w systemie opodatkowania nieruchomości, w tym szacowanie skutków tych zmian – informuje MF.

W czwartek (12 października) odbyło się w Sejmie I czytanie nowelizacji. Projekt na forum uzasadnił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk. Projektem zajmie się teraz Komisja Finansów Publicznych.

Przypomnijmy też, że w sierpniu MF opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. W przyszłym roku (po dwóch latach obniżek związanych z deflacją) wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Podwyżka ma związek z inflacją i wyniesie średnio 1,9 proc. Średnio, bo zgodnie z przepisami decyzje o ewentualnych zmianach wysokości stawek podatków i opłat lokalnych podejmują rady gmin.

Dodajmy też, że w tym roku weszła już w życie jedna nowelizacja ustaw o podatkach i opłatach lokalnych, a także o podatku rolnym i podatku leśnym. Ta zmiana dotyczyła jednak kwestii solidarnej odpowiedzialności w podatku w sytuacji gdy jeden lub kilku współwłaścicieli jest zwolnionych z podatku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.