PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych: gminy nie będą płaciły same sobie

 • pt    26 marca 2015 - 08:47
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych: gminy nie będą płaciły same sobie

lResort finansów uwzględnił postulaty gmin w sprawie podatków od nieruchomości -fot.pixabay.com

Ministerstwo Finansów opracowało koncepcje zmian w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które mają sprawić, że gminy nie będą płaciły podatków „same sobie”.
Zmiana ma dotyczyć opodatkowania nieruchomości znajdujących się w posiadaniu gmin, które w obecnym stanie prawnym często nie mogą być przekazać w posiadanie zależne, m.in. dróg wewnętrznych.

Samorządy od dłuższego czasu postulowały zmiany w przepisach, ostatnio stanowisko w tej sprawie przekazało do Ministerstwa Finansów Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego.

Czytaj: Samorządy idą do sądów w sprawie zadań zleconych

Departament podatków MF poinformował, że opracował koncepcję rozwiązania problemu.

Propozycja MF zakłada zwolnienie z podatku od nieruchomości gminnych w zakresie odnoszącym się wyłącznie do nieruchomości nieprzekazanych w posiadanie zależne oraz nie będących w posiadaniu innych podmiotów niż gmina, niezajętych na prowadzenia działalności gospodarczej.

Skutkiem przyjęcia takiej koncepcji – ocenia resort – będzie zniesienie obowiązku „płacenia podatku samemu sobie” przez gminy w zakresie nieruchomości znajdujących się w ich posiadaniu.

Jak wyliczono, w resorcie ubytek dochodów z tytułu zwolnienia gmin to kwota 148 mln złotych.

Stanowisko ma stanowić materiał wyjściowy do prac nad nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • ell, 2015-07-29 11:50:31

  a co z gruntami i budynkami które są własnością starostwa powiatowego będą podlegać zwolnieniu czy nie ( co prawda jest to inna kieszeń ) ale jst.
 • eLPe, 2015-03-27 11:22:52

  Co prawda "ubytek dochodów z tytułu zwolnienia" nastąpi ale równoważne co do grosza będzie dla budżetów gmin zmniejszenie ich wydatków z tego tytułu. Do tej pory jest to "przekładanie pieniędzy gminnych z jednej kieszeni do drugiej". Najwyższy czas z tym skończyć i wprowadzić o...we ZWOLNIENIE !!!  rozwiń
 • Eterno Vagabundo, 2015-03-27 00:05:24

  Kwotę tę na Wielkanoc Przyniesie zajączek w koszyku, No i już będzie wtedy, Mur beton po strasznym krzyku.