PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o powiecie metropolitalnym: Sejm uchwali ją jeszcze w tej kadencji?

  • Bartosz Dyląg    22 lipca 2015 - 17:11
Ustawa o powiecie metropolitalnym: Sejm uchwali ją jeszcze w tej kadencji?
Ustawy metropolitalnej chcą m.in. niektóre środowiska samorządowców śląskich. Fot. wikipedia

Nabierają tempa prace nad poselskim projektem ustawy o powiecie metropolitalnym.
Ustawa przeszła etap prac w podkomisji sejmowej. W najbliższy czwartek rano, na posiedzeniu połączonych komisji administracji i cyfryzacji oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, będzie prezentowane sprawozdanie podkomisji.

Ustawa ma być uchwalona przed końcem kadencji

- Mamy nadzieję, że ta potrzebna samorządom ustawa zostanie uchwalona przez Sejm w trakcie pierwszej sesji sierpniowej, 4 i 5 sierpnia – mówi Marek Wójcik, wiceminister administracji i cyfryzacji.

Zdaniem Marka Wójcika regulacje zawarte w aktualnym projekcie są zupełnie inne niż te, które pojawiły się w pierwszym projekcie. Są one odpowiedzią na wielokrotnie wyrażane postulaty strony samorządowej.

Wójcik dodał, że wciąż do dookreślenia są kwestie finansowania związku metropolitalnego oraz część kwestii dotyczących prawa materialnego, głównie w obrębie planowania przestrzennego i transportu zbiorowego.

- Nie ukrywam, że kibicuję temu projektowi. Cieszy nas to, że po wielu latach dyskusji na temat wprowadzenia rozwiązania niezbędnego dla przyszłości obszarów metropolitalnych, pojawiła się regulacja, która pozwoli na przyspieszenie działań rozwojowych na tych obszarach. Głównie w zakresie transportu, planowania przestrzennego i gospodarki odpadami – wyjaśnia Marek Wójcik.

Komisja Wspólna nie zdąży zająć się nowymi przepisami

Jak zauważają samorządowcy prace nad projektem postępują tak szybko, że może on nie trafić pod obrady Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji dodaje, że to projekt poselski, dlatego nie trafił „z automatu” na Komisję Wspólną. - Proszę wobec tego, by udział samorządowców w pracach komisji sejmowej był jak najszerszy. Niezależnie od tego, projekt ten może trafić na obrady zespołu KWRiST.

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic podkreśla z kolei, że regulacja ta będzie miała ogromny wpływ na najważniejsze ośrodki miejskie w kraju, dlatego warto by zespół do spraw ustrojowych KWRiST zaprosił na swoje spotkanie członków komisji sejmowych, które zajmują się projektem i tam wspólnie przedyskutować nowe przepisy.

Ustawa metropolitalna

Ustawy metropolitalnej od wielu lat domagają się samorządy miast, w tym na przykład aglomeracji katowickiej. Poprzednie projekty nie wyszły poza etap konsultacji międzyresortowych.

Na mocy obecnego projektu byłaby możliwość tworzenia - poprzez rozporządzenie Rady Ministrów - powiatów metropolitalnych, do zadań których należałoby m.in. przyjmowanie strategii rozwoju, uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, organizacja publicznego transportu zbiorowego oraz zarządzanie drogami krajowymi i wojewódzkimi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.